تجارت و کسب و کار الکترونیک

عامل در قانون تجارت چیست؟

عامل در قانون تجارت این گونه معنی شده است که عامل Factor عمل کننده می باشد و کسی که امور مالی را اداره می کند. اما شاید اموال و یا برند متعلق به آن فرد نباشد و یا این که آن فرد فقط به دستور یک شخص دیگر امور را انجام می دهد. عامل به عنوان عاملی برای اقسام نمایندگی در تجارت می باشد. این نکته هم در نظر بگیرید که همیشه نماینده تجاری مستقل تاجر محسوب می شود.

به انگلیسی: Factor

در حقوق ايران عبارت عاملی در بند 3 از ماده 2 قانون تجارت به کار رفته و در زمره عمليات تجاری محسوب شده است.

  • کسی است که به وکالت از اصيل يا آمر کالاهای متعلق به وی را می فروشد و در مقابل کميسيون يا حق عامليت دريافت می دارد.
  • کسی است که مطالبات اصيل يا آمر را تنزيل می نمايد و پيش از سررسيد، مبلغی کمتر از مبلغ اسمی آنها را به دارنده اسناد مطالبات يا حسابهای دريافتنی مي دهد و در سررسيد با مراجعه به بدهکار، کل مبلغ اسمی طلب را از وی دريافت می نمايد.
  • نوعی حق العمل کار است با اين تفاوت که از خودسرمايه ای دارد و کالا و اجناس را شخصا خريداری و طبق مقررات و شرايط مقرر بين عامل و فروشنده به فروش ميرساند. در اين حالت عامل مالک کالايی است که در اختيار دارد، اما فروش آن را مطابق توافق با آمر انجام ميدهد.

تعريف عامل

عامل که معادل واژه انگليسی Factor است در فرهنگ حقوقی Black اينگونه تعريف شده است:

يک نماينده تجاری که توسط يک اصيل استخدام ميگردد تا کالای تجاری را که به اين منظور به وی داده شده است بفروشد. او کالا را برای اصيل و از طرف او می فروشد اما معمولا فروش را به نام خود انجام مي دهد. کالا در تصرف و کنترل عامل قرار داده می شود. در مقابل به عامل، کميسيون يا حق عامليت پرداخت مي گردد.

دايرةالمعارف حقوقی West،عامل را اينگونه تعريف می نمايد:

نوعی نماينده است که کالاهايی را که متعلق به کس ديگری است می فروشد. عامل با نماينده صرف تفاوت دارد؛ زيرا لازم است عامل، کالاها را در تصرف خود داشته باشد، در حالی كه برای نماينده چنين شرطی وجود ندارد. رابطه عامل و اصيل با قرارداد برقرار مي شود. هر دو طرف ملزم به رعايت مفاد قرارداد هستند و اختتام
قرارداد نيز توسط عامل، اصيل و يا به حکم قانون ممکن است (لمن،2005،298.)

در لغتنامه حقوقی Essentials، عامل اينگونه تعريف شده است:

نمايندهای که در مقابل کميسيونی که حق عامليت ناميده می شود، مبادرت به خريد يا فروش کالا می کند.

فرهنگ حقوقی Webster عامل را اينگونه تعريف نموده است:

کسی که حسابهای دريافتنی را به کمتر از ارزش اسمی آنها ميخرد و کل مبلغ آنها را جمع آوری مينمايد و تفاوت ميان اين دو را به عنوان کميسيون يا حق عامليت خود برداشت می نمايد. کسی که کالاهايی را که به وی تحويل داده شده است ميفروشد.

حق العمل کار یا کمیسیونر

طبق ماده‌ی ۳۵۷ قانون تجارت حق العمل کار کسی است که به نام خود ولی به حساب آمر معامله می‌کند و در برابر این عمل، حق‌الزحمه (حق العمل) دریافت می‌کند.

حق‌العمل‌کار کسی است که به اسم خود ولی به حساب و دستور دیگری معاملاتی را کرده و در مقابل اجرتی دریافت می‌دارد. حق‌العمل‌کاری با وکالت و نمایندگی فرق دارد زیرا در وکالت و نمایندگی نماینده یا وکیل به نام موکل یا آمر خود عمل می‌کند ولی در حق‌العمل‌کاری اغلب حق‌العمل‌کار نام آمر را کتمان می‌کند و حتی طرف معامله نمی‌داند که معامله برای کیست و فقط حق‌العمل‌کار را در مقابل خود می‌شناسد.

ویکی پدیا

دلال

دلالی هر نوع عملیات دلالی یا حق‌العمل کاری یا عاملی و همچنین تصدی به هر نوع تأسیساتی که برای انجام بعضی موارد ایجاد می‌شود شغلی است که صاحب آن با معرفی و نزدیک کردن طرفین یک معامله به همدیگر، شرایط و خصوصیات معامله را برای آنان تشریح کرده و سعی می‌کند با تطبیق منافع طرفین، معامله را جوش دهد.

ویکی پدیا

حقوق و قانون شخص عامل

حقوق و وظایف یک دلال و حق العمل کار در باب ششم و هفتم قانون تجارت کاملا مشخص شده است ولی در مورد عامل هیچ ماده یا قانون مشخصی وجود ندارد

اگرازمعاملات وکیل یا عاملی که تجارت ورشکسته را ادامه میدهد تعهداتی حاصل شود که بیش ازحد
دارائی تاجرورشکسته است فقط طلبکارهائی که آن اجازه را داده اند شخصا علاوه برحصه که دردارائی مزبوردارنـد
به نسبت طلبشان درحدود اختیاراتی که داده اندمسئول تعهدات مذکوره می باشند.

اگرطلبکارها بخواهند تجارت تاجرورشکسته را ادامه دهند مـی تواننـد بـرای ایـن امروکیـل یـا عامـل
مخصوصی انتخاب نموده یا بخود مدیرتصفیه این ماموریت را بدهند.

در قانون مدنى

طبق ماده ۳۳۶ قانون مدنی هرگاه کسى برحسب امر دیگرى اقدام به عملى نماید که عرفاً براى آن عمل اجرتى بوده و یا آن شخص عادةً مهیاى آن عمل باشد، عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود مگر اینکه معلوم شود که قصد تبرع داشته است.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

miladmilan

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ miladmilan1@ آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x