مقالات آموزشی

Filecoin چیست؟ و شبکه آزمایشی Testnet

Filecoin چیست؟

Filecoin یک پروتکل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده است که به هر کسی در دنیا امکان می‌دهد فضای ذخیره‌سازی هارد دیسک سخت خود را اجاره کند. و البته، این امکان را نیز برای هر کسی در جهان فراهم می‌کند. که فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز خود را از شبکه خریداری کند. این امر باعث ایجاد انبوهی از ذخیره اطلاعات جهانی می‌شود که بنیانگذاران Filecoin برای دهه‌های آینده با رایانه شدن هرچه بیشتر سیستم‌ها و رشد تصاعدی نیازهای ذخیره‌سازی، ضروری هستند که بنیانگذاران Filecoin برای دهه‌های آینده ضروری هستند.

تاریخچه

این پروژه ایده آزمایشگاه‌های پروتکل و بنیانگذار آن خوان بنت بود. این همان شرکت و فردی است که پشت سیستم پرونده بین سیاره‌ای (IPFS) است. جای تعجب نیست، این همان فناوری است که Filecoin Blockchain بر روی آن ساخته شده است. با توجه به اینکه داده‌ها در زنجیره بلوکی ذخیره می‌شوند، نه تنها توزیع می‌شوند بلکه غیرقابل تغییر هستند. این بدان معنی است که هیچ کس نمی‌تواند در داده‌ها دستکاری کند و Proof-of-Storage بلافاصله قابل مشاهده است که همه در دفتر شفاف ببینند. Filecoin همچنین با یک رکورد واقعاً مهم دیگر نیز شناخته می‌شود: این یکی از بزرگترین ICOها بوده است. این پروژه موفق شد ۲۰۴ میلیون دلار از مشارکت کنندگانی که توافقنامه SAFT را در افزایش ۲۰۱۷ خریداری کرده‌اند، جمع کند.

نیاز به ذخیره سازی غیرمتمرکز

ایده‌های مختلف بسیاری وجود دارد که باعث ایجاد پروژه‌های بلاکچین شده است. به دلایلی استفاده از فناوری بلاکچین برای محاسبات ابری و ذخیره‌سازی داده‌ها آنقدر که شایسته آن‌هاست مورد توجه قرار نگرفته است. دلیل احتمالی این است که ذخیره‌سازی داده‌ها فقط کسل کننده به نظر می‌رسد و پروژه‌هایی با هیاهوی بیشتر توجه پروژه‌های کمکی مانند Filecoin و رقبای آن Storj و Siacoin را جلب کرده اند. با این وجود ذخیره‌سازی غیرمتمرکز مزایای بسیاری نسبت به همتایان متمرکز خود دارد. یکی از مزایای ذکر شده، ذخیره امن اطلاعات خصوصی ارائه شده توسط راه حل‌های ذخیره‌سازی غیر متمرکز بلاکچین است. راه حل‌های ذخیره‌سازی متمرکز محبوب مانند Dropbox و Google در برابر حملات آسیب‌پذیر هستند.

هک شدن

اگر یک هکر بتواند از محیط امنیتی یکی از این شبکه‌های متمرکز عبور کند، می‌تواند به تمام داده‌های ذخیره شده در آنجا دسترسی پیدا کند. بیشتر این داده‌ها می‌توانند ماهیت حساس و خصوصی داشته باشند، از جمله جزئیات مالی، گذرواژه‌ها و سایر اطلاعات شخصی. از آنجا که سرقت این داده‌ها می‌تواند خطرناک باشد، محافظت از آن‌ها به بهترین شکل ممکن امری حیاتی است. و بهترین راه ممکن ذخیره‌سازی چنین داده‌هایی روی یک راه حل غیر متمرکز بلاکچین مانند Filecoin است. داده‌های ذخیره شده را می‌گیرد و ابتدا آن‌ها را رمزگذاری می‌کند قبل از اینکه آن‌ها را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و در چندین گره ذخیره کند. فقط شخصی که کلید خصوصی را در اختیار دارد می‌تواند همه قطعات را دوباره جمع کند تا داده‌ها را به طور کامل مشاهده کند. هرگونه خطای احتمالی در ذخیره‌سازی و مونتاژ مجدد قطعات از طریق ذخیره‌سازی اضافی در گره‌ها برطرف می‌شود.

ذخیره غیر متمرکز داده‌ها

ذخیره غیر متمرکز داده‌ها همچنین باعث افزایش کارایی ذخیره‌سازی می‌شود که منجر به کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی می‌شود. در نظر بگیرید که Amazon S۳ هر ترابایت ماهانه ۲۵ دلار هزینه دریافت می‌کند، اما Filecoin باید بتواند آن را به حدود ۲ دلار در هر ترابایت در ماه کاهش دهد. شبکه‌های غیرمتمرکز می‌توانند هزینه‌ها را به طرز چشمگیری کاهش دهند. زیرا هزینه‌های جاری شبکه‌های متمرکز را ندارند. مزایای دیگر این است که انتقال داده‌ها هم نرمتر و هم سریعتر انجام می‌شود. و سرانجام، Filecoin شامل لایه ارزی خود است که انگیزه‌هایی را برای گره‌های ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات فراهم می‌کند.

قابلیت اطمینان

احتمالاً مهمترین نقطه فروش cloud storage این است که مصرف کنندگان به طور کلی می‌توانند به عکسهای ارزشمند خود اعتماد کنند. موسیقی و تصاویر از بین نمی‌روند یا آسیب نمی‌بینند. اگر یک سرویس ابری پرونده‌های مشتری را از دست بدهد، صرف نظر از قیمت‌گذاری یا سرعت سرویس، مشتریان تجارت خود را به جای دیگری می‌برند. Filecoin اضافات خودکار داخلی ندارد. مانند ارائه دهندگان فضای ذخیره‌سازی ابری، بنابراین کاربر برای ذخیره چندین نسخه از داده‌های خود در استخراج کنندگان ذخیره‌سازی مختلف مجبور به پرداخت هزینه می‌شود تا تضمین کند فایل‌ها از بین نمی‌روند.

Filecoin Technology

Filecoin از جمله اولین پروژه‌های بلاکچین بود که مفهوم شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز (DSN) را معرفی کرد. DSN یک طرح ذخیره داده است که شامل شبکه‌ای از گره‌های ذخیره‌سازی مستقل و کلاینت‌ها است. DSN فضای ذخیره‌سازی ارائه شده توسط اپراتورهای گره مستقل را جمع می‌کند و ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها را هماهنگ می‌کند. جمع و هماهنگی غیر متمرکز است، که این امر نیاز به اشخاص ثالث مورد اعتماد را برطرف می‌کند. در عوض، امنیت از طریق پروتکل‌های عملیاتی که عملیات را هماهنگ می‌کنند و ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها را تأیید می‌کنند، حاصل می‌شود.

Consensus Mechanisms

Filecoin دو الگوریتم اجماع جدید ایجاد کرده است تا سیستم ذخیره‌سازی آن‌ها به طور عمومی قابل تأیید باشد. اینها (Proof-of-Replication (PoRep و (Proof-of-Spacetime (PoSt هستند.

(Proof-of-Replication (PoRep:

این یک الگوریتم جدید Proof-of-Storage است که به یک سرور (یا گره) اجازه می‌دهد تا کاربر را متقاعد کند که برخی از داده‌ها را در ذخیره‌سازی فیزیکی خود تکرار کرده است. در سیستم Filecoin، سرور همچنین متعهد می‌شود که تعداد x نسخه از داده‌ها را ذخیره کند و سپس کاربر را متقاعد می‌کند که هر نسخه از داده‌ها را از طریق یک پروتکل چالش / پاسخ ذخیره می‌کند. PoRep با جلوگیری از حملات Sybil، حملات Generation و حملات برون سپاری، طرح‌های قبلی را بهبود می‌بخشد.

Proof-of-Spacetime:

در یک طرح Proof-of-Storage کاربر می‌تواند بررسی کند که آیا ارائه دهنده ذخیره‌سازی در زمان صدور چالش در واقع داده‌های مورد انتظار را ذخیره می‌کند یا خیر. با این حال، تأیید نمی‌کند که داده‌ها در یک دوره زمانی مشخص ذخیره شوند. یک راه برای رسیدن به این هدف، به چالش کشیدن مکرر ارائه دهنده ذخیره‌سازی است. البته، این مقدار زیادی پیچیدگی و ارتباطات را ایجاد می‌کند و به یک گلوگاه برای سیستم Filecoin تبدیل می‌شود زیرا ارائه دهندگان ذخیره‌سازی باید مدارک خود را به شبکه بلاکچین ارائه دهند. Proof-of-Spacetime با اجازه دادن به یک رابط تأیید، بررسی می‌کند که آیا ارائه دهنده ذخیره‌سازی اطلاعات مورد درخواست خود را برای مدت زمان طولانی ذخیره می‌کند یا خیر. این کار را با الزام ارائه دهنده ذخیره‌سازی به موارد زیر انجام می‌دهد:

1- اثبات ذخیره‌سازی متوالی (در مورد ما اثبات تکثیر)، به عنوان راهی برای تعیین زمان، ایجاد کنید.
2- به صورت بازگشتی اعدام‌ها را برای ایجاد یک اثبات کوتاه تنظیم کنید.
PoSt و PoRep هر دو از zk-SNARKS استفاده می‌کنند، اثبات آن بسیار کوتاه و تأیید آسان است.

IPFS

همانطور که گفته شد، آزمایشگاه‌های پروتکل نیز پشت IPFS هستند. این یک پروتکل ذخیره‌سازی غیر متمرکز Peer-to-Peer است که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شده است. IPFS به کاربران امکان می‌دهد تا پرونده‌های خود را در همان شبکه رایانه مانند BitTorrent ذخیره کنند. اساساً، IPFS هر فایل را در شبکه با اثر انگشت یا «هش رمزنگاری» نمایه می‌کند. این بدان معناست که پرونده‌ها منحصر به فرد هستند و فقط می‌توانند آن را تقسیم کرده و به گونه‌ای توزیع کنند که توانایی تأخیر را داشته باشد – سریعتر از سیستم‌های متمرکز، پرونده‌ها را ارائه می‌دهد. IPFS فقط یک مفهوم نیست و در دنیا تصویب زیادی برای این فناوری صورت گرفته است. بیش از ۵ میلیارد پرونده به IPFS اضافه شده است و این شامل تعدادی از صنایع است. همچنین تعدادی از شرکت‌های زنجیره بلوکی وجود دارند که از این فناوری استفاده می‌کنند از جمله Wings، AdEx و DigixDAO.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند برای دسترسی کاربران به برنامه‌های پیشرفته‌ای که امکان تأیید مدارک ذخیره‌سازی، درخواست ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها و صرف رمزها را فراهم می‌کنند، فراهم شده است. قراردادهای هوشمند توسط معاملات خاص ارسال شده به دفتر انجام می‌شود. Filecoin سیستم قرارداد هوشمند را گسترش داده است تا شامل عملیات خاص بلاکچین مخصوص به خود مانند اثبات تأیید و عملیات بازار باشد.

تعاملات بین زنجیره ای

اگرچه هنوز به طور کامل اجرا نشده است، توسعه دهندگان Filecoin در تلاشند تا از تعامل متقابل زنجیره‌ای از طریق استفاده از پل پشتیبانی کنند. این به سایر زنجیره‌های بلوکی اجازه می‌دهد تا از سیستم ذخیره‌سازی Filecoin استفاده کنند. و در عین حال به Filecoin اجازه می‌دهد تا از ویژگی‌های سایر سیستم عامل‌های blockchain بهره‌مند شود.

استخراج در Filecoin

هنگامی که شبکه اصلی Filecoin فعال باشد، کاربران این فرصت را خواهند داشت تا با ارائه خدمات ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات به کاربران در سراسر شبکه جهانی، علائم FIL را به دست آورند. هر چه یک استخراج کننده اطلاعات بیشتری ذخیره کند، قدرت ذخیره‌سازی آن‌ها بیشتر می‌شود. با افزایش قدرت ذخیره‌سازی، استخراج کننده احتمال تولید بلوک‌های جدید و برنده شدن جوایز بلوک را افزایش می‌دهد. استخراج کنندگان انتخاب می‌کنند که آیا می‌خواهند در استخراج معادن ذخیره‌سازی، بازیابی استخراج، اجماع قدرت ذخیره‌سازی یا هر سه شرکت کنند. استخراج در Filecoin با استخراج در بلاکچین Proof-of-Work متفاوت است. زیرا استخراج Filecoin بیش از قدرت محاسباتی خام بر اساس اجماع قدرت ذخیره‌سازی است. این بدان معنی است که هرچه فضای ذخیره‌سازی اثبات شده بیشتری در شبکه داشته باشید. احتمال برنده شدن جوایز بلوکی بیشتر است.

ذخیره سازی

قدرت ذخیره‌سازی با توجه به میزان ذخیره‌سازی اضافه شده به شبکه توسط هر استخراج کننده، خطی است. مقدار GPU احتمال برنده شدن جوایز بلوک را تعیین نمی‌کند. این در تضاد با بلاکچین Proof-of-Work است که در آن ماینرها همه با قدرت GPU برای کسب جوایز بلوکی رقابت می‌کنند. استخراج کنندگان Filecoin فقط در صورت ElectionPoSt از قدرت GPU استفاده می‌کنند و فقط در صورت برنده شدن بلیط‌های انتخاباتی. به طور خلاصه، ارزان‌ترین راه برای دستیابی یک استخراج کننده در شبکه Filecoin با افزودن فضای ذخیره‌سازی مفیدتر به شبکه است. آزمایش استخراج در testnet امکان‌پذیر است، که در دسامبر ۲۰۱۹ فعال شد. شما می‌توانید در مورد نحوه آزمایش استخراج Filecoin در اینجا بیشتر بیاموزید. برای استخراج کنندگان کوچکی که نگران قدرت GPU برای ElectionPoSt هستند، تیم Filecoin در حال تحقیق در مورد روش‌های برون سپاری محاسبه SNARK برای به حداقل رساندن هزینه‌های GPU برای استخراج کنندگان است.

تیم Filecoin

برخلاف بیشتر پروژه‌های بلاکچین، Filecoin توسط یک فرد یا گروهی از افراد تأسیس نشده است. در عوض، این از یک شرکت آمریکایی به نام Protocol Labs است. آزمایشگاه‌های پروتکل در سال ۲۰۱۴ توسط خوان بنت تاسیس شد و مدت‌ها قبل از آن که با Filecoin درگیر شود. در ایجاد فناوری زیرساخت اینترنتی بنیادی نقش داشت. یکی از اختراعات بسیار شناخته شده و مورد استفاده آن، سیستم پرونده بین سیاره‌ای (IPFS) است که یک پروتکل وب غیرمتمرکز است و امیدوار است جایگزین HTTP شود. این شرکت به تحقیق، توسعه و استقرار پروتکل‌های شبکه ادامه می‌دهد. علاوه بر آزمایشگاه‌های پروتکل IPFS، libp2p، یک پشته شبکه مدولار برای برنامه‌ها و سیستم‌های نظیر به نظیر را نیز توسعه داده است. همچنین CoinList، بستری برای سرمایه‌گذاری و فروش رمزها را راه اندازی کرد. آزمایشگاه‌های پروتکل تمام پیشرفت خود را به روشی باز و شفاف انجام می‌دهد. و به دنبال ایجاد ارزش عظیم برای جهان است.

The Filecoin Crowdsale

Filecoin’s ICO با پایین آمدن فروش ۲۵۷ میلیون دلار بزرگترین در تاریخ بود. یک مسئله در مورد ICO این بود که فقط در ایالات متحده برای سرمایه گذاران معتبر، به معنای سرمایه گذاران بیش از ۱ میلیون دلار یا درآمد بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلار در سال، باز است. Filecoin این کار را در تلاش برای تأمین کلیه الزامات نظارتی برای در دسترس قرار دادن فروش خود در ایالات متحده انجام داد. همچنین پیش خرده فروشی باعث ایجاد خشم در بین جامعه شد. که به کمتر از نیمی از قیمت فروش توکن عمومی، علامت‌های توجیهی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر سرمایه گذاران بزرگ را ارائه می‌داد. پیش فروش شامل Sequoia Capital، Andreessen Horowitz و Union Square Ventures و سایر موارد بود. ICO از این نظر متفاوت بود که Filecoin آن را به عنوان یک توافق نامه ساده برای (Future Tokens (SAFT ساخت. بدین ترتیب هنوز هیچ نشانه FIL واقعی وجود ندارد.

نقشه راه و Testnet

نقشه راهی دقیق توسط تیم Filecoin در سال 2017 ، قبل از ICO تهیه شده است. از آن زمان آنها تا زمان راه اندازی testnet در دسامبر 2019 به روز نشده اند.

testnet امکان آزمایش زنده پروتکل Filecoin را فراهم می کند. در این زمان تیم از آن برای آزمایش، معیارگذاری و بهینه سازی شبکه استفاده می کند. کل هدف در مورد testnet ارزیابی شبکه در مقیاس به منظور شناسایی و رفع مشکلات قبل از راه اندازی شبکه اصلی است. Testnet به عنوان واقع بینانه ترین اجرای شبکه اصلی Filecoin در نظر گرفته می شود. اما براساس آنچه در طی دوره آزمایش کشف شده است ، هنوز تحت تغییرات قابل توجهی قرار دارد. در همین حال ، هر کسی آزاد است که به testnet دسترسی پیدا کند و به آن بپیوندد. همچنین کد کد برای هر کسی که بخواهد آن را بررسی کند یک منبع کاملاً باز است.

از مزایای داشتن آزمایشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استخراج کنندگان احتمالی ذخیره سازی به دلیل استفاده از سازه ها و پارامترهای اثبات کننده تقریباً نهایی می توانند عملکرد آب بندی واقعی و الزامات سخت افزاری واقعی تری را تجربه کنند.
مشتری های احتمالی ذخیره سازی می توانند داده های واقعی را در شبکه آزمایشی ذخیره و بازیابی کنند. مشتریان می توانند در گردش کار و ذخیره سازی + قابلیت بازیابی در معاملات شرکت کنند.
توسعه دهندگان می توانند برنامه های کاربردی را در بالای API های سازگار با testnet شروع کنند.
در حال حاضر ، Testnet Filecoin با یک پیاده سازی Filecoin کار می کند: نیلوفر آبی. در آینده، از آنجا که شبکه ساخته شده است تا از نظر اجرایی ، پیاده سازی های اضافی به شبکه بپیوندند.

سیاست های پولی

عرضه filecoin حدود ۲ میلیارد سکه است و پرونده‌های جدید filecoins از طریق پاداش‌های بلوکی بیش از ۱۶ سال منتشر می‌شوند. Filecoins به چهار گروه شرکت کننده در شبکه filecoin اختصاص خواهد یافت. استخراج کنندگان Filecoin ۷۰ درصد از طریق جوایز بلوکی دریافت می‌کنند، آزمایشگاه‌های پروتکل، که مسئول ساخت کد اولیه و تسهیل راه اندازی هستند، با ایجاد بلوک پیدایش ۱۵ درصد دریافت می‌کنند، سرمایه گذاران اولیه ۱۰ درصد در ایجاد پدیده دریافت می‌کنند بلوک، و بنیاد Filecoin ۵ on از ایجاد بلوک پیدایش دریافت می‌کند.

Filecoin Vs Siacoin and Storj

در حالی که Filecoin هنوز در آزمایش testnet قرار دارد. پروژه‌های دیگری با اهداف مشابه Filecoin وجود دارد که قبلاً شبکه‌های خود را راه اندازی کرده اند. معروف‌ترین و برجسته‌ترین آن‌ها Siacoin و Storj هستند. Siacoin بیش از ۳۰۰ ارائه دهنده ذخیره‌سازی با ظرفیت کلی ۲ پتابایت و ذخیره‌سازی فعلی استفاده شده نزدیک به ۷۰۰ ترابایت دارد. این نرم‌افزار ۱.۲ میلیون بار بارگیری شده است. و هفتاد و یکمین ارز رمزنگاری شده بزرگ (SC) با سقف بازار بیش از ۵۲ میلیون دلار است. Storj اخیراً شبکه عمومی بتا خود را راه اندازی کرده است. و انتظار دارد شبکه اصلی آن‌ها در هفته‌های اول سال ۲۰۲۰ فعال شود. آن‌ها از سال ۲۰۱۷ دارای ارز رمزپایه (STORJ) هستند که با بیش از ۱۲ میلیون دلار فروش در رتبه ۱۷۰ قرار دارد.

نتیجه گیری

ذخیره پرونده به طور غیرقابل انکار یکی از موارد استفاده قوی برای فناوری بلاکچین است، حتی اگر به اندازه برنامه‌های DeFi که در حال حاضر بسیار محبوب هستند، جذاب نیست. و در فضای ذخیره‌سازی فایل، Filecoin بهترین وضعیت را برای عملکرد آن دارد. نه تنها یکی از بزرگترین ICOهای سال ۲۰۱۷ را در اختیار داشت. بلکه تهیه پروتکل نیز در طی دو سال گذشته بسیار سخت کار کرده است. این همه در بالای برخی از فن آوری‌های بسیار موثر مانند IPFS و ibp2p است. علاوه بر این، این پروژه از طرفداران بسیار بالایی در بودجه VC سرمایه‌گذاری شده در آن برخوردار است و تیم قدرتمندی در پشت آن قرار دارد. همه اینها باید به حل پروژه Filecoin اضافه کنند. البته چالش‌هایی وجود دارد. دور کردن افراد از سیستمهای متمرکز آسان نخواهد بود. آن‌ها راحتی حاصل از سرویسهایی مانند Google drive و Amazon Web Services را دوست دارند.

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x