اخبار

تمایل بانک مرکزی کره به ارز دیجیتال

بانک مرکزی کره به ارز دیجیتال تمایل نشان داد

ارز دیجیتال در حال تبدیل شدن به غولی بزرگ در بخش مالی است و طرفدران زیادی را به خود اختصاص داده است که بانک های کشورهای مختلف نیز از این قضیه مستثنی نیستند. ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد. این مفهوم در مقابل واسطه‌های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه مطرح می‌شود.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال:

ارزهای دیجیتال مثل پول‌های فیزیکی، برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند اما می ‌توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند. مثلاً می‌توان یک پول مجازی مخصوص یک بازی یا شبکه اجتماعی داشت. به طور مثال اگر بخواهیم یک ارز دیجیتال مانند بیت ‌کوین یا اتریوم را با ساختار فعلی پول و سیستم بانکی شرح دهیم می توان گفت که کیف پول بیت ‌کوین معادل حساب بانکی شماست. کیف پول ارز دیجیتال، یک نرم‌افزار است که می‌توان روی موبایل یا کامپیوتر نصب کرد. آدرس بیت ‌کوین یا اتریوم هم معادل شماره حساب بانکی یا شماره کارت‌ تان است.

استقبال بانک های جهان از ارز دیجیتال:

بانک های مختلفی در سراسر جهان به اهمیت و آینده درخشان ارزهای دیجیتال پی برده اند و می خواهند سرمایه و حوصله زیادی را به این بخش نو ظهور تکنولوژی اختصاص بدهند. بانک مرکزی کره جنوبی هم به لیست این بانک ها اضافه شد. بانک مرکزی کره جنوبی تحقیقات و تحلیل های جدیدی را در مورد پیشرفت ارزهای دیجیتالی در سراسر جهان انجام داده است که با توجه به رسیدن به نتایج خوب به سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال واکنش مثبتی نشان داده است.

به تازگی بانک کره جنوبی اعلام کرده که این بانک مطالعه در مورد استفاده از بلاک چین و ارزهای رمزنگار را برای طرح آزمایشی جامعه بدون پول نقد (غیر پولی) را در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، حرکت به سمت جامعه غیر پولی می تواند هزینه ها را به میزان ۱.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی کره جنوبی کاهش دهد. البته می تواند اقتصاد زیرزمینی را هم به دنبال داشته باشد و از طرفی هم برابری در اخذ مالیات را افزایش دهد.

تکنولوژی جدید یک کاتالیزور برای پروژه های CBDC:

بانک مرکزی کره جنوبی در پی تحقیقات خود دریافت که پیشرفت های اخیر در تسویه حساب های پرداخت ، فناوری غیرنظامی دفترچه راهنما و کاهش شدید در استفاده از پول نقد ، اصلی ترین عواملی است که بانک های مرکزی را به سمت CBDC یا همان Central bank digital currencies سوق می دهد. این بانک به تبادل اطلاعات با شرکتهای فنی در داخل و خارج از کشور ادامه خواهد داد و قصد دارد به دنبال مشاوران فنی خارجی باشد.

بانک مرکزی کارائیب شرقی، باهاما، سوئد ، انگلستان و چین در حال تحقیق در مورد ریز پرداخت ها هستند ، در حالی که سوئیس، سنگاپور، کانادا، تایلند، هنگ کنگ و فرانسه تلاش های خود را برای مقابله با مبالغ زیاد متمرکز می کنند.

1 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x