کسب درآمد از ارز دیجیتالمطالب منتخب

تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکی چیست؟

تحلیل تکنیکی، تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی

تحلیل تکنیکال یا به زبان دیگر همان تحلیل تکنیکی و تحلیل فنی (Technical Analysis)، بررسی رفتارهای بازار مالی است. یکی از سبک‌های تحلیلی جذاب، فوق العاده پر طرفدار و پر کاربرد بازارهای مالی همان تحلیل تکنیکی یا نمودار خوانی است، که بسیاری از تحلیلگران و معامله گران بازار های مالی از آن استفاده می‌کنند.

جمله معروف تحلیل تکنیکال: تاریخ همیشه تکرار می‌شود.

قبل از شروع مقاله بایید سوال هایی که داریم را با هم بررسی کنیم:

 1. تحلیل تکنیکال چیست؟
 2. تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال چیست؟
 3. اصول تحلیل تکنیکال چیست؟
 4. تحلیلگر تکنیکال کیست؟
 5. تحلیلگر فاندامنتال کیست؟
 6. تحلیل با روش تکنیکال چه مزایا و معایبی دارد؟

تحلیل تکنیکال “Technical Analysis” چیست؟

تحلیل تکنیکی (تکنیکال) یا تحلیل فنی (Technical Analysis) بر خلاف تجزیه و تحلیل بنیادی که تلاش می کند تا ارزش یک اوراق را بر اساس نتایج کسب و کار مانند فروش و درآمد ارزیابی کند، روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار است. در این تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان‌های قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا می‌توان وضعیت قیمت‌ ها را در آینده پیش‌بینی کرد.

این روش تحلیلی در بازار ارزهای خارجی، بازارهای بورس اوراق بهادار و بازار طلا و دیگر فلزات گران‌بها کاربرد گسترده‌ای دارد. تحلیلگران تکنیکال ارزش ذاتی اوراق بهادار را اندازه‌گیری نمی‌کنند، در عوض از نمودارها و ابزارهای دیگر برای شناسایی الگوهایی که می‌تواند فعالیت آتی سهم را پیش‌بینی کند، بهره می‌جویند.

این نوع تحلیل با استفاده از «مطالعه رفتار و حرکات قیمت و حجم سهام در گذشته و تعیین قیمت و روند آینده سهم» صورت می‌پذیرد. تغییرات قیمت سهم با استفاده از پیشینه تاریخی و نمودار توسط تحلیل گر تکنیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. این روش بیشتر مورد استفاده سفته‌بازان قرار می‌گیرد و بدین صورت قصد دارند تا بازده مورد نظر خود را در هنگام بالا رفتن قیمت سهم افزایش دهند. در واقع سرمایه‌گذاران با دیدگاه کوتاه مدت از این روش بهره می‌جویند.

تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال در چیست؟

یکی از مهمترین سوالات به هنگام شروع فعالیت در حوضه ارزهای دیجیتال این است که تحلیل فاندامنتال یا تحلیل تکنیکی چه تفاوتی دارند؟

تحلیل جزئی جدایی ناپذیر از بازار سرمایه است و هیچکس نمی تواند بگوید بدون تحلیل می تواند سود کند، حال این تحلیل می تواند به صورت فاندامنتال باشد و یا به صورت تکنیکال.

تحلیل فاندامنتال:

تحلیلگر فاندامنتال با نمودار یک سهم کاری ندارد. ابزار یک تحلیلگر فاندامنتال داده های مالی شرکت، اطلاعات و سررسید های شرکت، دارایی ها و بدهی های مجموعه، شرایط اقتصادی و سیاسی تاثیر گذار بر سهم است. یک تحلیلگر فاندامنتال با توجه به این ابزار ها ارزش ذاتی و واقعی سهم را تشخصی می دهد و در مرحله بعد تفاوت بین قیمت ارز ذاتی و قیمتی که آن سهم در مارکت به فروش می رسد را در می آورند. در صورتی که قیمت سهم نسبت به ارزش ذاتی کمتر بوده باشد آن سهام ارزش خرید را دارد و اگر قیمت سهم نسبت به ارزش ذاتی بیشتر بوده باشد آن سهم ارزش خرید را ندارد و زیان بار است.

تحلیل تکنیکال:

در نقطه مقابل تحلیلگر تکنیکال کاری با بدهی های شرکت، دارایی ها، شرایط اقتصادی و سیاسی قالب بر سهم کاری ندارد. تحلیلگران تکنیکال بر این باورند که هیچ حرکتی در بازار به صورت اتفاقی نیست و همه حرکت های یک سهم بر اساس الگویی خاص می باشد. سپس یک تحلیلگر تکنیکال با استفاده از ابزار هایی نظیر اسیلاتورها و یا اندیکاتورها می توانند این الگوها و روند ها رو تشخیص دهند و تحلیل کنند سپس می توانند نقطه خرید و فروش مناسب را بدست بیاورند.

جمع بندی:

برای یک تحلیل مناسب و با درصد خطای کمتر تسلط به هر دو نوع تحلیل لازم است.

اصول تحلیل تکنیکال چیست؟

اصل اول: “قیمت همه چیز را نشان می دهد”
تحلیلگران فنی بر این باورند که همه چیز ، از اصول یک شرکت گرفته تا عوامل گسترده بازار، روانشناسی بازار ، از قبل در سهام موجود است. این نقطه نظر با فرضیه بازارهای کارآمد (EMH) که نتیجه مشابهی راجع به قیمت ها فرض می کند ، منطبق است. تنها چیزی که باقی مانده است ، تحلیل تحرکات قیمت است که تحلیلگران فنی آن را محصول عرضه و تقاضا برای یک سهام خاص در بازار می دانند.

اصل دوم: ” قیمت در روند حرکت می کند”
تحلیلگران فنی انتظار دارند قیمت ها ، حتی در حرکات تصادفی بازار ، بدون توجه به بازه زمانی مشاهده شده، روندهای خود را نشان دهند. به عبارت دیگر، قیمت سهام بیش از حرکت نامنظم، احتمالاً ادامه روند گذشته است. بیشتر استراتژیهای معاملات فنی بر اساس این فرض است.

اصل سوم: ” تاریخ تکرار می شود”
تحلیلگران فنی معتقدند که تاریخ تمایل به تکرار دارد. ماهیت تکراری حرکت قیمت ها اغلب به روانشناسی بازار نسبت داده می شود، که بر اساس حرکات احساساتی مانند ترس یا هیجان بسیار قابل پیش بینی است. تجزیه و تحلیل فنی از الگوهای نمودار برای تجزیه و تحلیل این احساسات و حرکات بعدی بازار برای درک روند استفاده می کند. در حالی که بیش از 100 سال از انواع تجزیه و تحلیل فنی استفاده شده است، اما هنوز هم اعتقاد بر این است که آنها مهم هستند زیرا الگوهای حرکات قیمت را نشان می دهند که اغلب تکرار می شوند

تحلیل تکنیکی (فنی)، با آزمون قیمت‌های گذشته و حجم مبادلات حرکت‌های آینده، قیمت را پیش‌بینی می‌کند. اساس این تحلیل‌ها بر استفاده از نمودار و رابطه‌های ریاضی و هندسی متمرکز است تا بدین گونه روندهای کوچک و بزرگ بدست آید. در این راستا فرصت‌های خرید یا فروش از راه برآورد محدوده نوسانات بازار مشخص می‌شود.

واژه تکنیکال وقتی در مورد بازارها و معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد، معنایی بسیار متفاوت از معنای رایج آن دارد.

استفاده از تحلیل تکنیکی برای بررسی یک بازار، به این معناست که به جای توجه به خود کالا و خدماتی که در آن بازار معامله می‌شود، فقط به رفتارهای بازار توجه کنیم.

تحلیل تکنیکال، دانش ثبت تاریخچه معاملات (معمولاً به صورت نمودارهای گرافیکی) و سپس پیش بینی روندهای محتمل در آینده بازار است.

تحلیلگر تکنیکال کیست؟

تحلیلگر تکنیکال یا همان “چارتیست” فردی است که با استفاده از نمودار، انواع تحلیل ها و الگوها و همچنین چارت های قیمت، حجم سهم و تشخیص مقاومت ها و حمایت ها می تواند روند آتی سهم را تشخیص دهد. شما با آموزش تحلیل تکنیکی متوجه خواهید شد که مهمترین چیز برای یک تحلیلگر تکنیکال نمودارها و چارت هایی است که به سهم مورد نظرش ارتباط دارد. تحلیلگر تکنیکال در این نمودارها قیمت و حجم معاملات سهام مورد نظرش را بررسی می کند.

روش های زیادی وجود دارد که شما می توانید بعد از آموزش تحلیل فنی به واسطه این تحلیل روند قیمت آتی سهم را تشخیص دهید.

تحلیلگر فاندامنتال کیست؟

تحلیلگر فاندامنتال کسی است که اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با یک سهم دارد، این اطلاعات می تواند اقتصادی باشد و یا حتی سیاسی، زیرا تحلیل فاندامنتال کلا بر این پایه ها استوار است. یک تحلیلگر فاندامنتال به حجم خرید و فروش توجه دارد و با توجه به آن ها ارزش ذاتی یک سهم را متوجه می شود.

مزایا و معایب استفاده از تحلیل تکنیکال

مزایا تحلیل تکنیکال:

 1. استفاده از این روش ها در تمامی نمودارها: یک تحلیلگر تکنیکال می تواند از علم خود در تمامی نمودارها استفاده کند. مهم نیست که چه نموداری باشد و در چه مارکتی باشد. درﺻﻮرﺗﯽ ﮐﻪ ﺗﺤﻠﯿﻠﮕﺮان ﻓﺎﻧﺪاﻣﻨﺘﺎل ﻓﻘﻂ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻨﺪ از ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﺮرﺳﯽ اﻃﻼﻋﺎت و ﺻﻮرﺗﻬﺎی ﻣﺎﻟﯽ ﺧﻮد در ﺑﺎزار ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ و اﯾﻦ ﻧﺎﺷﯽ از ﺣﺠﻢ زﯾﺎد اﯾﻦ اﻃﻼﻋﺎت ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.
 2. تمرکز بر روی قیمت:
 3. حمایت و مقاومت: آنالیز اولیه نمودار ها می تواند در پیدا کردن نقاط حمایت و مقاومت موثر باشد. نقاطی که عرضه با تقاضا برابر می شود و از آن به بعد اگر حرضه بیشتر شود قیمت افت می کند و اگر تقاضا افزایش یابد قیمت نیز افزایش می یابد.
 4. پیشینه قیمت به صورت تصویری: نمودار های قیمت برای هر تحلیلگری حتی بنیادی حاوی اطلاعات قوی و مفید زیادی است. ﻧﻤﻮدار ﺑﺴﯿﺎر ﮔﻮﯾﺎﺗﺮ و ﺧﻮاﻧﺎﺗﺮ از ﯾﮏ ﺟﺪول اﻋﺪاد اﺳﺖ . در اﮐﺜﺮ ﻧﻤﻮدارﻫﺎی ﻗﯿﻤﺖ ﺳﺘﻮﻧﻬﺎی ﺣﺠﻢ ﻣﻌﺎﻣﻼت در ﭘﺎﯾﯿﻦ ﻧﻤﻮدار آورده ﻣﯿﺸﻮﻧﺪ . ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از اﯾﻦ ﻧﻤﻮدار ﻣﯿﺘﻮان ﺑﺮاﺣﺘﯽ ﻣﻮارد زﯾﺮ را ﺗﺸﺨﯿﺺ داد  واﮐﻨﺸﻬﺎی ﻗﺒﻞ و ﺑﻌﺪ از اﺗﻔﺎﻗﺎت ﻣﻬﻢ  ﻧﻮﺳﺎﻧﺎت ﮔﺬﺷﺘﻪ و ﺣﺎل  ﺣﺠﻢ و ﻣﺒﻠﻎ ﻣﻌﺎﻣﻼت ﮔﺬﺷﺘه  وﺿﻌﯿﺖ ﻧﺴﺒﯽ ﯾﮏ ﺳﻬﻢ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﮐﻞ ﺑﺎزار

رویکرد ریاضیاتی

تحلیل تکنیکال از احتمالات کمک می‌گیرد. به کمک احتمال می‌توان وضعیت بازار سهام را پیش‌بینی کرد، طوری‌ که به تحلیل‌های جزئی و مداقه کردن نیازی نباشد. با این نوع تحلیل دید خوبی نسبت به آینده و روندها به‌دست می‌آید و برآورد تغییر قیمت‌ها منعکس می‌شود. سرعت و دقت این روش بسیار بیشتر از تحلیل بنیادی است.

تعریف روندهای کوتاه‌مدت

تحلیل بنیادی بیشتر برای سرمایه‌گذارانی مفید است که به فکر سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت (۳ تا ۵ ساله) هستند. علت این است که هر مدلِ کسب‌وکار برای سودآوری و موفقیت به زمان نیاز دارد. بنابراین سرمایه‌گذاران بلندمدت باید صبوری کنند. زمان در تحلیل تکنیکال مطرح نیست. موفقیت هر سهم به سودآوری شرکت وابسته است. بنابراین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نمی‌توان به تحلیل تکنیکال اکتفا کرد چون در این نوع تحلیل، آینده‌ی نزدیک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نشانه‌هایی از خطرات در کمین

گاهی اوقات خطر سقوطی که یک سهم را تهدید می‌کند از چشم‌ها جا می‌ماند. ابزارهای تحلیل بنیادی از پیش‌گویی چنین مشکلی عاجزند اما با وجود مطالعه و سوابق و استفاده از تحلیل تکنیکال این روند قابل پیش‌بینی است. تحلیل تکنیکال علت سقوط را شناسایی نمی‌کند اما وقوع آن را به شما گوشزد خواهد کرد.

مزایای تحلیل تکنیکال در برابر فاندامنتال

مزیت های تحلیل تکنیکال نسبت به تحلیل فاندامنتال یا بنیادی:

 • سرعت عمل بالایی دارد و به ما این امکان را میدهد که در مدت کوتاه تری تعداد سهام بیشتری را مورد بررسی قرار بدهیم.
 • برخلاف تحلیل فاندامنتال .تحلیل تکنیکی نیاز به دانش بالای علوم اقتصادی و سیاسی ندارد.
 • در رابطه با همه بازارها و دارایی های مالی قابل استفاده است. برخی نرم افزار های تجزیه و تحلیل تکنیکال

انعطاف‌پذیری و سازگاری با همه بازارها

یکی از بزرگترین نقاط قوت تحلیل‌ تکنیکال سازگاری و تنوع آن برای انواع معاملات در ابعاد زمانی مختلف می باشد. تقریباً هیچ بازار و فضای معاملاتی وجود ندارد که نتوان این اصول را در آن به کار برد.

قابل استفاده برای بازه‌های زمانی مختلف

یکی از بزرگترین نقاط قوت تحلیل تکنیکی این است که در بازه‌های زمانی مختلف کاربرد دارد. چه معامله‌گران روزانه چه معامله‌گران چند روزه و کوتاه‌مدت و چه خریداران میان‌مدت و چه افرادی که در بازه‌های زمانی طولانی مشغول به خرید و فروش می‌باشند، می‌توانند از تحلیل تکنیکال بهره ببرند در حقیقت تحلیل تکنیکال شامل زمان خاصی نمی‌شود و این سلیقه و روش کار معامله‌گر می‌باشد که در چه بازه‌ای به تحلیل بپردازد.

تحلیل تکنیکال، میانبری است به بررسی بنیادی سهام

همان طور که در تحلیل تکنیکال تمرکز بر روی تغییرات قیمت است در تحلیل فاندامنتال این عوامل اقتصادی است که بر عرضه و تقاضا تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود قیمت بالا یا پایین برود و یا ثابت بماند. یک تحلیل‌گر فاندامنتال (بنیادی) تأثیر تمام فاکتورهای مربوط را بر روی قیمت سهام بررسی می‌کند تا در نهایت بتواند ارزش ذاتی آن را محاسبه کند.

توجه کنید که!!

 • بهترین تحلیل ساده ترین و کاربردی ترین تحلیل است
 • هیچ روش تحلیلی نیست که درصدی خطا نداشته باشد
 • تحلیل تکنیکال یک علم دقیق نیست
 • هنر تحلیلگر تکنیکال بررسی همه جوانب نمودار است نه علایق شخصی و معاملاتی

— نمودارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال: مشاهده نمودارها —

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x