دیفای

DeFi چیست؟

امورمالی غیرمتمرکز

Decentralized Finance امورمالی غیرمتمرکز که به اختصار (DeFi) نامیده میشود که یک سیستم مالی کاملا جدید است که بر روی بلاک چین های (block chain) عمومی ساخته میشود و هدف آن بازآفرینی سیستم مالی سنتی با واسطه های کمتر است. DeFi به خدمات مالی با استفاده از قراردادهای هوشمند اشاره دارد که توافقات اجرایی خودکار هستند و نیازی به واسطه هایی مانند بانک یا وکیل ندارند و بجای آن از فناوری بلاک چین (Block chain) آنلاین استفاده می کنند.

Dapp چیست؟

شما می توانید Dapp رو به عنوان یک برنامه (Application) تصور کنید که براساس یک فناوری غیرمتمرکز ساخته شده است نه توسط شرکت و کنترل یک فرد یا سازمان، بعضی از این مفاهیم ممکن است دور از دسترس به نظر برسند، مانند: وام های خودکار مستقیما بین دو غریبه در مناطق مختلف جهان بدون وجود بانک به عنوان واسطه انجام می شوند. بسیاری Dapp DeFiها امروزه استفاده می شوند، و به شما امکان می دهد تا ارزهای ثابت (ارزهای دیجیتال با ارزش دلار آمریکا) ایجاد کنید و پول قرض بدهید و سود خود را به صورت ارز دیجیتال دریافت کنید و یا وام بگیرید و یک دارای با دارایی دیگر عوض کنید، دارایی های کوتاه مدت یا بلند مدت داشته باشید و از استراتژی های پیشرفته خودکار را استفاده کنید.

چه چیزی این Dapp DeFi ها را بانک سنتی و همتایان خود در وال استریت جدا می کند؟

زمان مورد نیاز: 1 دقیقه.

دلایل ثابت می کند که:

 1. فعالیت آنها توسط شرکت یا موسسه مدیریت نمی شود.

  قوانین با کد (یا قرارداد هوشمند) نوشته شده است، هنگامی که قرارداد هوشمند در بلاک چین (Block chain) قرار گرفت، Dapp DeFi می تواند بدون هیچ گونه مداخله ی انسانی اجرا شود( اگرچه Developerها برنامه را به روز و رفع اشکال می کنند)

 2. کدها در بلاک چین ها(Block chain) شفاف هستند.

  کدها در بلاک چین ها شفاف هستند و هرکسی می تواند آنها را بررسی و حسابرسی کند، این عمل اعتماد متفاوتی برای کاربران ایجاد می کند چون به آنها فرصت می دهد تا عملکرد قراردادها را درک کنند و اشملالات را متوجه بشوند.
  همه فعالیت های معامله نیز برای همه قابل مشاهده است، اگرچه ممکن است سوالاتی برای حفظ حریم خصوصی ایجاد شود که باید گفت معاملات به صورت پیش فرض با نام مستعار هستند و مستقیما با هویت اصلی شما مرتبز نیستند.

 3. Dapps DeFi از روز اول جهانی طراحی شده اند.

  Dapps DeFi از روز اول جهانی طراحی شده اند، به این معنی که شما در تگزاس چه در تانزانیا به همان سرویس و شبکه های DeFi دسترسی دارید البته ممکن است قوانین محلی اعمال شود اما از نظر فنی بیشتر برنامه های DeFi برای هرکسی که به اینترنت دسترسی دارد قابل دسترس است.

 4. Permissionless

  Permisionless کیفیت مثبتی است که در آن هر کسی مجاز به پیوستن و شرکت در یک فعالیت را دارد . Permissionless در توصیف فناوری های بلاک چین معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هر کسی می تواند رکورد دیجیتال معروف به بلاکچین را بارگیری کرده و در ثبت و تأیید اطلاعات شرکت کند.
  در DeFi apps از این تکنولوژی استفاده شده است و همه میتوانند از آن استفاده کنند. برخلاف سیستم های مالی امروز هیچگونه بازرس یا حسابی با فرم های طولانی وجود ندارد و کاربران مستقیما با قراردادهای هوشمند کیف پول های دیجیتالی رمزنگاری شده خود تعامل دارند.

 5. کاربری انعطاف پذیر

  اگر کاربری با Dapp خاصی را دوست ندارید مشکلی نیست می توانید از یک کاربر شخص ثالث استفاده کنید یا برای خود بسازید. قراردادهای هوشمند یک API باز است که هرکسی می تواند برای آن برنامه ایجاد کند.

 6. قابلیت همکاری

  برنامه های جدید DeFi را می توان با ترکیب سایر محصولات DeFi مانند قطعات لگو ساخت، به عنوان مثال: ارزهای دیجیتال ثابت (Stablecoins)، مبادلات غیرمتمرکز و بازارهای پیش بینی می توانند با هم ترکیب شوند و محصولات کاملا جدیدی تشکیل دهند.

چگونه می توان از DeFi استفاده کرد؟

1- حواله آسان پول

بیایید نگاهی به بازار حواله ها بیندازیم، جایی که کارگران خارجی سالانه میلیاردها دلار از آنطرف مرزها برای عزیزانشان به خانه هایشان می فرستند. هزینه هایی که آنها برای انجام این کار متحمل می شوند غالباً بسیار زیاد است در مقابل با درآمد ناچیز آنها. سرویس های DeFi می توانند بیش از 50٪ این هزینه ها را کاهش دهند. این نه تنها انگیزه ای برای یک کارمند برای کسب درآمد بیشتر و بهره وری بیشتر است، بلکه به حمایت از مشاغل کوچک و اقتصاد در آن سوی جهان نیز کمک خواهد کرد.

2- وام آسان

وام ها مشکل  دیگری است که به لطف DeFi قابل حل است. در حال حاضر، قرض گرفتن پول برای افراد غیربانکی (Unbanked) افرادی فاقد سوابق اعتباری و سابقه نزد یك مسسه بانكی هستندغیرممکن است. سیستم عامل های DeFi وام گیرندگان و وام دهندگان را به طور مستقیم متصل می کند، چک های اعتباری را حذف می کند و دارایی های دیجیتال را می توان به عنوان  وثیقه در نظر گرفت.

3- حفاظت از اموال

دیگر مدل های DeFi شامل ارز دیجیتال ثابت (Stablecoins) است، نوعی ارز دیجیتال که با اتصال به دارای دیگری مانند طلا یا دلار از مصرف کنندگان در برابر نوسانات ارز دیجیتال محافظت می کند. توکن سازی (Tokenizaion) به معنای دارایی های واقعی مانند کالاها و اموال است می تواند از طریق بلاک چین در اختیار داشته باشد و معامله شود، در حالیکه مبادلات غیرمتمرکز (Decentralized exchange) به این معنی است که کاربران همیشه وجوه خود را حفظ می کنند و باعث کاهش خطر حملات سایبری می شود آفتی که بسیازی از سیستم عامل های متمرکز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

خطرات مرتبط با DeFi چیست؟

1-اگرچه می تواند زندگی میلیون ها انسان را متحول کند، اما این یک واقعیت اجتناب ناپذیر است که راه حل های DeFi در بالابردن آگاهی عمومی ناکام مانده است. تعداد کاربران در دنیای ارز دیجیتال کم است و طبق مطالع منتشر شده توسط مرکز کمبریج برای دارایی های جایگزین در دسامبر 2018، فقط 25 میلیون کاربر دیجیتالی تایید شده در سراسر جهان وجود دارد که وقتی با 1.7 میلیارد نفر غیربانکی (Unbanked) مقایسه شود مشخص می شود که کارهای زیادی باید انجام بشود.

2-همچنین لازم به یادآوری است که حتی اگر برنامه های DeFi موفق شوند از صدها میلیون نفر در سیستم عامل های خود استقبال کنند بلک چین های عمومی که به آنها اعتماد می کنند ممکن است از توانایی تامین خواسته های آنها برخوردار نباشند. ویزا (Visa) ادعا می کند که می تواند بیش از 24000 تراکنش در ثانیه انجام دهد، در حالیکه بیت کوین قادر به 7 تراکنش در ثانیه است. نگرانی های مقیاس پذیری نیز یکی از ایرادهای طولانی مدت اتریم (Ethereum) بوده است. که بنیانگذار آن Vitalik Buterin اخیرا اعتراف کرده است که بلاک چین تقریبا پر است.

3- نوسانات ارزهای دیجیتال نیز یکی دیگر از نگرانی هاست، حتی ارزهای ثابت (Stablecoins) به دنبال رفع این مشکل هستند اما همچنان مانع برای پیروی از مقررات زیاد به نطر می رسد. فیس بوک از برنامه های بلند پروازانه ای برای راه اندازی بیت کویت پایدار به نام Libra رونمایی کرده است اما این شبکه اجتماعی با مقاومت جدی سیاستمداران، نهادهای نظارتی و نهادهای مالی آمریکایی روبه رو شده است. قانون گذاران ابراز نگرانی کرده اند که این امر می تواند دلار آمریکا را تضعیف کرده و اقتصاد جهانی را نا به سامان کند. درحالیکه بانک ها از این موضوع می توانند سیستم “بانکداری سایه” را ایجاد کنند.

چگونه DeFi می تواند توسعه یابد و رشد کند؟

برقراری ارتباط بین سیستم عامل های DeFi ، فراهم کردن شراکت جدید و درگیر شدن در مکالمات با تصمیم گیرندگانی که می توانند به این فناوری کمک کنند تا به همه مردم برسد، نکته حیاتی این است که ارز دیجیتال و بلاک چین به یک جایگزین قانع کننده برای وضعیت موجود تبدیل شوند. بازیگران اصلی در دنیای مالی سنتی به زور منظم برای بحث در مورد امور اقتصادی گرد هم می آیند، به مجمع جهانی اقتصاد در داووس (Davos) نگاه کنید و ذهن های درخشانی که DeFi را به جلو سوق می دهند نیاز به یک خروجی برای انجام همان کار را دارند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x