معرفی انواع ارز دیجیتال

OKExChain چیست؟

?What is OKExChain

OKExChain مجموعه‌ای از زنجیره‌های عمومی منبع باز است که توسط OKEx برای کاربردهای بلاکچین ساخته شده است. این برای ایجاد یک معماری امن و کارآمد مالی غیرمتمرکز طراحی شده است. که می‌تواند برای ایجاد یک مبادله غیرمتمرکزمورد استفاده قرار گیرد. یا DEX، که ویژگی‌های عملیات مبتنی بر جامعه، قوانین تجارت شفاف و اجازه می‌دهد تا کاربران را به کنترل دارایی‌های خود را.

ما می‌دانیم که در دنیای زنجیره بلوک، فناوری میان زنجیره‌ای یک حلقه اصلی در تحقق تعامل بین دارایی‌ها و داده‌ها است. و پایگاه فناوری DeFi است. همانطور که از نام آن پیداست، میان زنجیره‌ای به معنای تحقق انتقال دارایی، تبادل اطلاعات و همکاری برنامه بین سیستم عامل‌های مختلف بلاکچین است. این فناوری بین زنجیره‌ای بسیار شبیه به پلی است که زنجیره‌های عمومی مختلفی را به هم متصل می‌کند. به تحقق انتقال داده بین شبکه‌های مختلف بلاکچین کمک می‌کند و در عین حال هزینه‌های انتقال را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. استفاده از ماژول میان زنجیره‌ای برای دستیابی به ارتباط متقابل مبتنی بر ارزش، کاربر و سناریو در میان بلاکچین‌ها ساده و موثر است. که پایه و اساس ساخت مشترک اکوسیستم مشترک و سیستم ارزش افزوده را ایجاد می‌کند.

با توجه به موارد بالا، تیم از Cosmos SDK و Tendermint برای ساخت OKExChain استفاده کرد. Cosmos یک پروتکل ارتباط بین بلاکچین یا IBC را معرفی می‌کند. که همراه با الگوریتم اجماع Tendermint، با قابلیت نهایی فوری – می‌تواند برای تحقق انتقال ارزش بین زنجیره‌های بلوکی استفاده شود. در آینده، ما می‌توانیم از Cosmos برای حل مسائل مربوط به گردش ارزش چند جهته با اضافه کردن پشتیبانی از زنجیر زنی ناهمگن استفاده کنیم.

معماری Cosmos

Cosmos شبکه‌ای متشکل از زنجیره‌های بلوکی مستقل و موازی است که توسط گره‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند.

در Cosmos، تمام لایه‌های اجماع از Tendermint استفاده می‌کنند. یک موتور اجماعی که از تحمل خطای بیزانس پشتیبانی می‌کند و دارای کارایی بالا، عملکرد بالا، سازگاری و سایر ویژگی‌ها است.

شبکه Cosmos عمدتا از دو قسمت تشکیل شده است:

 • Hubs
 • Zones
  هر Zone و Hub یک بلاک چین مستقل با اجماع دولتی مستقل است. از مناطق برای حل نیازهای خاص برنامه استفاده می‌شود و Hub‌ها به طور خاص برای رسیدگی به معاملات بین زنجیره‌ای بین مناطق طراحی شده‌اند. دقیقاً مانند یک بانک مرکزی که تسویه حساب بین بانک‌ها را انجام می‌دهد. انتقال ارزش بین زنجیره‌ای با تحقق ارتباط و تعامل بین مناطق مختلف و توزیع مشترک آن‌ها، که براساس پروتکل IBC برای ارتباط بین زنجیره‌ای است، حاصل می‌شود. هدف Cosmos تحقق بخشیدن به توسعه زنجیره بلوکی ساده و دستیابی به ارتباط بین زنجیره‌های بلوکی است. کلید مورد اول در الگوریتم اجماع Tendermint نهفته است. در حالی که این امر در مکانیزم میان زنجیره‌ای آن نهفته است.

Tendermint

نعناع حاوی دو جز two اصلی فنی است:

1- Tendermint Core که موتور اجماع بلاکچین است.
2- ABCI که API عمومی است.


هسته Tendermint برای تحقق اجماع بیزانس و انتقال داده‌ها بین گره‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از الگوریتم اجماع ترکیبی از تحمل خطای بیزانس و اثبات سهم مشکوک، می‌تواند در تولید بلوک به نتیجه نهایی برسد. این بدان معنی است که معامله در بلوک نوشته شده است. به بلاکچین اضافه شده است و پس از آن قابل برگشت یا دستکاری نیست. اطمینان حاصل کنید که هر گره همان معامله را به همان ترتیب ثبت می‌کند و زمینه را برای تأیید تراکنش‌های بسیار سریع و توان عملیاتی بالا فراهم می‌کند. به طور کلی، از Tendermint Core عمدتا برای ساخت لایه شبکه و لایه اجماع بلاکچین استفاده می‌شود. به گونه‌ای که به توسعه دهنده امکان می‌دهد زنجیره بلوک را بدون نگرانی در مورد تحقق اجماع و انتقال شبکه شخصی‌سازی کنند.

ABCI یک blockchain API و یک پروتکل است که از اجرای پردازش تراکنش به هر زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند. برای توسعه دهندگان، تنها کاری که باید هنگام انجام توسعه بلاکچین بر اساس چارچوب Cosmos انجام دهند، نوشتن برنامه‌های سازگار با رابط ABCI است.

کاهش پیچیدگی

به منظور کاهش بیشتر پیچیدگی توسعه بلاکچین در بالای Tendermint Core و ABCI، Cosmos Cosmos SDK را ابزاری معرفی کرده است. که مبتنی بر استانداردسازی برخی از ماژول‌های زنجیره بلوک رایج است. Cosmos SDK را می‌توان «ابزاری برای ایجاد زنجیره ای» در Cosmos دانست. زیرا طراحی بلاکچین در شبکه را به سادگی افزودن ماژول‌ها – مانند حاکمیت، سهام و تعهد – که همراه با قابلیت همکاری ذاتی بین بلاک چین‌های ایجاد شده با آن است، ساده می‌کند. در خدمت کاهش بسیار زیاد پیچیدگی توسعه پروژه بلاکچین است.

مکانیزم Cross-chain

بسته به اینکه بلاکچین‌های مرتبط مبتنی بر سیستم عامل‌های مختلف فناوری باشند. مکانیزم زنجیره متقابل می‌تواند زنجیره متقابل همگن یا زنجیره متقابل ناهمگن باشد. مورد اول به تعامل بین زنجیره‌های بلوکی با همان ساختار اساسی از نظر الگوریتم رمزگذاری، آدرس، قوانین الگوریتم حساب و غیره اشاره دارد. یک مثال تجارت توکن‌های مبتنی بر Ethereum است. اگرچه ما در بسیاری از پروژه‌ها شاهد کاربردهای نسبتاً بالغ و متقابل یک زنجیره همگن بوده‌ایم. اما در حل مسائل جلوگیری از تعامل بین دارایی‌های جریان اصلی – مانند بیت کوین، اترو تتر ناتوان باقی مانده است.

زنجیره متقابل همگن

زنجیره متقابل همگن، که به قفل شدن ارزش و تبادل ارزش بین بلاکچین‌ها با ساختارهای مختلف زنجیره‌ای پی می‌برد، پاسخ مسئله گردش چند جهته ارزش را فراهم می‌کند. Cosmos، که معماری چند زنجیره‌ای و چند لایه مبتنی بر رله را در پیش گرفته است. از تعامل دارایی میان زنجیره‌ای پشتیبانی خواهد کرد.

به منظور پشتیبانی از همکاری متقابل زنجیره‌ای بین زنجیره‌های موازی، Cosmos پروتکل ارتباطات بین بلاکچین و الگوریتم اجماع Tendermint – شامل نهایی نهایی نهایی – را برای تحقق ارزش و انتقال داده‌ها بین چندین زنجیره ناهمگن معرفی می‌کند. تمام زنجیره‌های موازی از طریق IBC به هاب متصل می‌شوند و هاب به عنوان زنجیره رله برای کمک به تأیید و انتقال معاملات بین زنجیره‌ای عمل می‌کند.

مثال

به طور خاص، Hub به هر منطقه کمک می‌کند تا وضعیت یکدیگر را همزمان ثبت کند. و هدف این عملکرد سرآیند بلوک‌های سایر مناطق است. وقتی Zone ۱ پیامی متقابل را برای Zone ۲ ارسال می‌کند، تمام اطلاعات آن در یک بسته داده بسته‌بندی می‌شود که در هدر بلوک آن ذخیره می‌شود. Hub منتظر می‌ماند تا منطقه ۱ در مورد بلاک حاوی اطلاعات به اتفاق نظر برسد. و سپس اطلاعات ذخیره شده در هدر بلوک Zone ۱ را به یک بلاک جدید منتقل کند. پس از اتمام اجماع بلوک توسط هاب، منطقه ۲ پیام تأیید را که توسط هاب پخش می‌شود. دریافت می‌کند که شامل سربرگ بلوک منطقه ۱. پس از آن، منطقه ۲ باید صحت اثبات منطقه ۱ را تأیید کند. در صورت صحت، منطقه ۲ شروع به انجام عملیات مربوطه و ارسال بازخورد به Hub در مورد بلوک مربوطه می‌کند.

بیایید از انتقال ۱۰ OKT از OKExChain به Cosmos به عنوان مثال برای نشان دادن تعامل میان زنجیره‌ای بر اساس IBC استفاده کنیم:

 1. برای انجام معاملات بین زنجیره‌ای بین OKExChain و Cosmos، زنجیره‌های هر دو انت‌ها باید خدمات گره بلاکچین سبک یکدیگر را اجرا کنند.
  آ. به این ترتیب می‌توان اطلاعات هدر بلوک طرف مقابل را در زمان واقعی دریافت کرد. که برای اجرای بعدی تأیید ساده تأیید پرداخت ساده، که در آن گره‌های SPV با درخواست اثبات مسیر Merkle، وجود معامله را تأیید می‌کنند، راحت است. و تأیید اثبات کار در بلاکچین.
 2. زنجیره OKExChain پروتکل IBC را اولیه می‌کند و دارایی‌های مربوطه را مسدود می‌کند. در این مثال ۱۰ OKT – پس از آن مدرک مربوطه را تولید می‌کند و آن را به بلاکچین Cosmos Hub می‌فرستد.
 3. پس از دریافت پیام متناظر، زنجیره Cosmos Hub تأیید می‌کند که OKExChain قبل از تولید دارایی با ارزش معادل – با بازگرداندن ۱۰ دارایی با ارزش معادل – با بررسی اطلاعات هدر بلوک زنجیره OKExChain، دارایی مربوطه را مسدود کرده است.
  4. OKT 10 از OKExChain به Cosmos منتقل می‌شوند.

رمز OKExChain

OKT رمز اصلی است که در شبکه اصلی OKExChain صادر شده است. تمام نشانه‌های موجود در بلوک پیدایش متناسب با دارایی‌های OKB به دارندگان OKB اختصاص می‌یابد. OKT حامل ارزش اکوسیستم OKExChain است. و ارزش آن چشم‌انداز توسعه DEX، DeFi و سایر برنامه‌ها را در OKExChain تعیین می‌کند.

سازوکار صدور

OKT سازوکار صدور بلوک پیدایش + صدور اضافی سالانه را تصویب می‌کند، با تولید اولی در مجموع ۳۰۰ میلیون علامت و دومی با نسبت ۱:۱۰۰ تنظیم می‌شود و تمام توکن‌های اضافی صادر شده در هر سال به طور مساوی بین تمام بلوک‌ها توزیع می‌شوند به نسبت‌های مربوطه.

عملکرد OKT

استفاده از منابع سیستم

برنامه‌ای که در شبکه OKExChain در حال اجرا است، برای تخصیص منابع شبکه خاص – از قبیل محاسبه، ذخیره‌سازی، پهنای باند و غیره – با توجه به نیاز عملیاتی آن، به OKExChain نیاز دارد.

بدین ترتیب، OKExChain با توجه به میزان استفاده از مدل، مدل اتریوم اتهام را اتخاذ می‌کند. یعنی برای انجام معامله مربوطه باید هزینه معامله مربوطه پرداخت شود. روش قیمت‌گذاری خاص به شرح زیر است: هزینه اجرای معامله = «سقف» (Gas x Gas Price) که در آن قیمت گاز در نظر گرفته شده اپراتور است که مایل به پرداخت هر گاز است که در OKT قیمت‌گذاری شده است.

سوگند – تعهد

برای جلوگیری از رفتارهای سو، لازم است مقدار مشخصی از OKT را قبل از درخواست گره برای تبدیل شدن به یک گره اعتبارسنج / پروکسی، ارائه پیشنهاد حاکمیت زنجیره‌ای یا اجرای دستور در انتظار تأمین، تعهد کنید.

کارمزد

کاربرانی که مقدار مشخصی از OKT را در اختیار دارند می‌توانند نشانه‌های جدیدی در شبکه OKExChain صادر کنند. که پس از اتمام برنامه پیشنهادی مربوطه و فعال‌سازی آن‌ها از طریق جفت‌های معاملات دارایی دیجیتال، می‌توان آزادانه در OpenDEX معامله کرد. هر یک از عملیات مربوطه – صدور و فعال‌سازی توکن، صدور اضافی و تخریب جفت معاملات دارایی دیجیتال – هزینه رسیدگی مربوطه را متحمل می‌شود که باید پرداخت شود.

امنیت سازگاری

هر بلوک فقط ظرفیت محدودی دارد و با افزایش حجم سفارشات معلق در OpenDEX، تعداد تراکنشهایی که باید توسط بلوک در یک چرخه پردازش شوند ممکن است از ظرفیت حمل بلوک فراتر رود، در نتیجه سیستم‌عدم توانایی تشخیص جفت‌های ناخواسته رمزها از آن‌هایی که دارای ارزش هستند. در این حالت، OpenDEX چگونه تراکنش‌هایی را که باید توسط بلاک پردازش شوند، انتخاب می‌کند؟

امنیت سازگار برای حل این مشکل معرفی شده است. به این معنی که یک اپراتور می‌تواند هر مقدار یا ۰ OKT را به عنوان یک وثیقه برای هر جفت معاملاتی که اداره می‌کند، واریز کند. سیستم بازی‌سازی اولویت را به جفت‌های تجاری با اوراق بهادار بالاتر می‌دهد. یا اگر اوراق بهادار یکسان باشد، معاملات را با توجه به ترتیب زمانی ارسال انتخاب می‌کند.

یک مثال:
راه حل فوق که مبتنی بر حراج‌های مناقصه پویا است. ممکن است سناریوهای استفاده از OKT را گسترش دهد و در عین حال قدرت عملگرهای DEX را نیز کمی کند. فرض کنید که ظرفیت سازگاری هر بلوک به ۱۰۰ معامله محدود شود، اما ۲۰۰ تراکنش در یک چرخه تولید بلوک مشخص ایجاد می‌شود. ۱۰۰ مورد از آن‌ها متعلق به جفت معاملات A و ۱۰۰ مورد دیگر به جفت معاملات B است – ۱۰۰ از این معاملات نمی‌تواند برای پردازش در طول این چرخه در این بلوک قرار داده شود. در چنین حالتی، اگر ضمانت ارائه شده برای A بیشتر از B باشد، سیستم سازگاری اولویت ۱۰۰ معامله در جفت معاملاتی A و اگر اوراق بهادار ارائه شده برای هر دو جفت معاملاتی یک مقدار باشد، سیستم سازگاری مسابقه اولویت ۱۰۰ معامله اول را که براساس ترتیب زمانی ارسال آن‌ها رتبه‌بندی می‌شود، قرار خواهد داد.

رأی دادن

برای دارندگان توکن، رای گیری مهمترین راه شرکت در انتخابات اعتبارسنجی و حاکمیت زنجیره‌ای است. دارندگان با وثیقه گذاردن نشانه‌های خود حق رأی را بدست می‌آورند. با ۱ OKT مربوط به یک رأی که ممکن است در انتخاباتی با حداکثر ۳۰ گره استفاده شود.

در طی فرآیند تولید بلوک، اعتبارسنجان با محاسبه وزن رأی خود – که با رای دارندگان یا پروکسی آن‌ها تعیین می‌شود، انتخاب می‌شوند.

در حاکمیت زنجیره‌ای، تصمیمات درباره پیشنهادها نیز توسط اعتبارسنجان از طریق رأی گیری گرفته می‌شود.

شرایط لازم برای گره های OKExChain

OKExChain برای حفظ امنیت شبکه به مجموعه اعتبارسنجی متکی است. که هر یک از آن‌ها گره کاملی است که از طریق رای گیری از طریق پخش در اجماع شرکت می‌کند. برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج، گره باید شرایط خاصی را که سیستم پیشنهاد کرده است. از جمله سپرده‌گذاری امنیتی در رمزها، و همچنین شرایط پیکربندی سخت‌افزار و نرم‌افزار را برآورده کند.

در زیر لیستی از مسئولیت‌های اعتبارسنج‌ها آورده شده است:

1- اعتبارسنج‌ها باید از امضای دو برابر پرهیز کنند. به محض یافتن امضای دوگانه در شبکه آزمون، مجازات خودکار بلافاصله اجرا می‌شود.
2- اعتبارسنج‌ها باید بتوانند نسخه صحیح نرم‌افزار را به طور مداوم اجرا کنند. پیشنهاد دهندگان باید اطمینان حاصل کنند که سرورهای آن‌ها همیشه آنلاین هستند و کلیدهای خصوصی آن‌ها به خطر نمی‌افتد.
3- اعتبارسنج‌ها برای افزایش امنیت باید نسخه‌های گره خود را به طور فعال به روز کنند.
4- اعتبارسنج‌ها باید هنگام به روزرسانی سیستم، نیازهای سخت افزاری را تحت نظر داشته باشند. و سخت‌افزار را به روز کنند تا شرایط را برآورده کنند.
5- اعتبارسنج‌ها هنگام وقوع باید از حملات DDoS محافظت کنند.
6- اعتبارسنج‌ها باید به طور فعال در حاکمیت شرکت کنند. پیشنهاد دهندگان موظفند در مورد هر پیشنهاد رای دهند.

سپرده وثیقه

برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج، گره باید به شبکه OKExChain متصل شود و سپرده امنیتی ۱۰۰۰۰ OKT داشته باشد.

نیازهای سخت افزاری

حداقل سیستم مورد نیاز OKExChain عبارتند از:

سخت‌افزار دسک تاپ یا لپ تاپ که نسخه‌های اخیر MacOS، Windows یا Linux را اجرا می‌کند.
۵۰۰ گیگابایت فضای دیسک رایگان، با حداقل سرعت خواندن / نوشتن ۱۰۰ مگابایت در ثانیه قابل دسترسی است.
چهار هسته پردازنده و ۸ گیگابایت حافظه (RAM).
اتصال اینترنت باند پهن با سرعت بارگذاری / بارگیری حداقل ۱ مگابایت در ثانیه.
همانطور که مشاهده می‌کنید، در ابتدای پروژه، الزامات پیکربندی گره در بهترین حالت متوسط ​​به نظر می‌رسد. اما با گذشت زمان، با افزایش استفاده از شبکه، نیازهای سخت افزاری افزایش می‌یابد. در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها، مانند Ethereum یا Bitcoin، شبکه OKExChain از توان عملیاتی بسیار بالاتری برخوردار است. و بنابراین، برای برقراری ارتباط صاف بین گره‌های مختلف، به پهنای باند بیشتری نیاز دارد. بعلاوه، هرچه اندازه داده بلوک افزایش یابد و گره تولید بلوک نیاز به ظرفیت دیسک سخت کافی برای ذخیره داده بلوک کامل داشته باشد. در هر زمان لازم است نیاز به گسترش ظرفیت دیسک سخت گره وجود داشته باشد.

سرورهای موجود در حال حاضر عمدتا به دو نوع تقسیم می‌شوند:

سرور خود ساخته:

سروری است که توسط خودش خریداری، مونتاژ و به شبکه مربوطه متصل می‌شود. این نوع سرور هزینه‌های نسبتاً بالایی را شامل می‌شود. از جمله هزینه‌های سخت‌افزار، هزینه سایت و هزینه‌های عملیاتی و همچنین نیاز به تأثیر زیاد (منبع تغذیه شبانه روزی و اتصال به شبکه). مزیت سرور خود ساخته این است که امکان تنظیم مستقیم برخی پشتیبانی‌های سرویس را فراهم می‌کند.

سرور ابری:

یک سرور ابر آماده است که پس از انجام پیکربندی مربوط به پارامتر پویا، خدمات مربوطه را از طریق آن اجرا می‌کند. از مزایای سرورهای ابری می‌توان به انعطاف‌پذیری و هزینه کم اشاره کرد. در حال حاضر، بیشتر گره‌های موجود از سرورهای ابری استفاده می‌کنند – مانند AWS آمازون، سرویس‌های ابری Google، Alibaba Cloud و غیره – به دلیل مزایای ذکر شده. تنها کاری که باید بعد از خرید سرویس ابری انجام دهید. پیکربندی آن مطابق با آموزش رسمی است. البته مدتهاست که این روش پیکربندی گره در جامعه تمرکززدایی مورد انتقاد قرار گرفته است زیرا به معنای واگذاری کنترل خدمات گره شبکه‌های غیرمتمرکز به غولهای متمرکز فناوری اطلاعات است که خدمات ارائه شده را ارائه می‌دهند.


مرکز داده سرور اعتبارسنج باید به منابع تغذیه اضافی، اتصالات و امکانات پشتیبان ذخیره‌سازی مجهز باشد. به غیر از چندین جعبه شبکه اضافی برای اتصال فیبر نوری، عملیات فایروال و سوئیچینگ، انتظار می‌رود اعتبارسنج‌ها دارای سرورهای کوچک با دیسک سخت اضافی و عملکردهای خراب شوند. سخت‌افزار مربوطه را می‌توان در پایین مرکز داده قرار داد.

نیازهای نرم افزار

بهتر است گره‌های OKExChain از راه حل‌های کامل نظارتی، هشدار دهنده و مدیریتی در برابر حملات و وقفه‌ها استفاده کنند تا بتوانند امنیت و انزوای مراکز داده خود را حفظ کنند و بدین ترتیب از پیوند ناخواسته یا اتفاقاتی که موجب مجازات‌های سیستم می‌شود، جلوگیری کنند.

مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز

صرافی های متمرکز

معاملات مهمترین عملکرد هر صرافی است و مزیت صرافی متمرکز این است که نقدینگی مناسبی دارد و سپرده‌گذاری و برداشت با ارز قانونی را بسیار راحت می‌کند – اما نیاز به قرار دادن نشانه در بازداشتگاه آن است، که این یک نقص واضح است زیرا خطر بزرگی را در پی دارد. یک جمله قدیمی در دنیای بلاکچین وجود دارد: «نه کلیدهای شما، نه سکه‌های شما.»

نقاط درد برای مبادلات متمرکز

خطر نشت اطلاعات

مبادلات متمرکز، کاربران را ملزم به ارائه اطلاعات شخصی دقیق می‌کنند که این یک فرایند خسته کننده است. علاوه بر این، این اطلاعات و داده‌های معاملات کاربران ذخیره شده در سرورها توسط صرافی‌های متمرکز کنترل می‌شوند. کاربران در حال حاضر راهی برای دانستن نحوه و زمان استفاده از این اطلاعات و داده‌ها ندارند.

در سیستم‌های هویتی فعلی مشکلات زیادی وجود دارد. اطلاعات هویت کاربران در سرورهای ارائه دهندگان خدمات مختلف پراکنده شده است. در صورت‌عدم وجود مدیریت واحد، کاربران باید هر بار که از سرویس وب سایت استفاده می‌کنند نام کاربری و رمز عبور خود را ارائه دهند و مجبور شوند از نامهای کاربری و رمزهای عبور مختلف در وب سایت‌های مختلف استفاده کنند، زیراعدم انجام این کار ممکن است منجر به خطرات جدی امنیتی شود.

خطر سواستفاده از وجوه

از آنجا که نشانه‌های کاربران در سرورهای صرافی‌های متمرکز ذخیره می‌شود و دارایی‌های کاربر توسط آن‌ها مدیریت می‌شود، هیچ راهی برای رد احتمال سو such استفاده دارایی‌های کاربر یا دستکاری اطلاعات کاربر وجود ندارد.

خطر سرقت

همه DEXها باید با خطرات امنیتی روبرو شوند و پول بیشتر به معنای انگیزه بیشتر برای حمله هکرها است – که منجر به طرح‌های حمله بیشتری می‌شود. اگر کیف پول صرافی متمرکز هک شود، همه نشانه‌های کیف پول از بین می‌روند.

در ۱۰ سال گذشته، بیش از ۳۰ مورد سرقت سرمایه از مبادلات متمرکز مانند Coincheck و Mt. Gox تاکنون پیشرفت چشمگیری در این زمینه رخ نداده است، زیرا هر روز تعداد بی‌شماری از هکرها همچنان سخت تلاش می‌کنند تا نقاط ضعف سیستم‌های متمرکز را پیدا کنند.

خطر خرابی شبکه

خرابی شبکه به شرایطی گفته می‌شود که به دلایل مختلف نمی‌توان از سرویس‌ها استفاده کرد، مانند خرابی سرور، غیرفعال‌سازی، خاموش شدن و غیره. در هنگام توقف شبکه، کاربران نمی‌توانند معاملات عادی را انجام دهند، که اغلب منجر به از دست دادن وقت و هزینه کاربران یا سرویس می‌شود. ارائه دهندگان

جفت معامله قبل از انتشار باید بررسی شود

قبل از انتشار در صرافی متمرکز، همه جفت‌های تراکنش باید بررسی شوند. برای خرید و فروش رمزهای مختلف، کاربران معمولاً باید در چندین صرافی ثبت نام کنند. در نتیجه، داده‌های هویت در ارائه دهندگان خدمات مختلف پراکنده شده است. و برای استفاده از خدمات وب سایت ورود به سیستم مکرر لازم است. غیر از BTC و ETH، هر رمز فقط دارای یک یا دو جفت معاملاتی است. که دارایی آن‌ها از ارزش بازار بالایی برخوردار است. بنابراین، حتی اگر همان صرافی از دو نشانه مورد نیاز برای معامله پشتیبانی کند. ممکن است هنگام معامله دو دارایی دیجیتال با ارزش بازار پایین، نتوانیم یک جفت ارز مستقیماً مربوط به معامله پیدا کنیم. در نتیجه، روند معامله بسیار پیچیده‌تر خواهد شد.

مبادلات غیرمتمرکز

وجوه کاربران که برای تجارت در مبادلات غیرمتمرکز استفاده می‌شود. در آدرس کیف پول یا قراردادهای هوشمند آن‌ها ذخیره می‌شود و به آن‌ها امکان کنترل کامل این وجوه را می‌دهد. هنگام آغاز معامله، صرافی برای تکمیل معامله قرارداد هوشمندی را اجرا می‌کند و انتقال دارایی مربوطه روی زنجیره انجام می‌شود.

سوابق معاملات بصورت زنجیره‌ای ذخیره می‌شوند و باعث شفافیت و باز بودن آن‌ها می‌شوند. با این وجود، به دلیل محدودیت‌های مقیاس‌پذیری زنجیره عمومی زمینه‌ای و ویژگی‌های معاملاتی دارایی‌ها، بسیاری از مردم هنوز نقدینگی بالاتر مبادلات متمرکز را بر تمایل به کنترل کلیدهای خصوصی ترجیح می‌دهند.

مزایای مبادلات غیرمتمرکز

کاهش خطر امنیتی

صرافی‌های غیرمتمرکز مدل ساده‌تری را اتخاذ می‌کنند که عمدتا شامل معاملات سازگار است. صرافی غیرمتمرکز حق دارایی کاربران را به عهده نمی‌گیرد. و وجوه آن‌ها در آدرس کیف پول یا قراردادهای هوشمند آن‌ها ذخیره می‌شود. و به آن‌ها امکان کنترل کامل این وجوه را می‌دهد و احتمال سو m استفاده را رد می‌کند. با استفاده از قوانین کد برای اطمینان از ایمنی وجوه کاربران، مدل تجاری مبادلات غیرمتمرکز خطرات حملات هکرها و اقدامات غیراخلاقی ارائه دهندگان خدمات را از بین می‌برد.

گمنامی

برای تجارت با DEX فقط یک کلید عمومی لازم است. در عین حال، برخی از سازندگان DEX ادعا می‌کنند که آن‌ها هیچ گونه مسئولیتی در قبال استفاده جامعه از نرم‌افزار منبع باز منتشر شده ندارند. که به شما کمک می‌کند تا از مشکلات KYC و AML جلوگیری شود.

بدون قطعی

همانطور که DEX بر روی زنجیره عمومی زیربنایی بنا شده است، که از حسابداری گره توزیع شده استفاده می‌کند. کارایی کلی آن تحت تأثیر هیچ یک از نقاط خرابی قرار نخواهد گرفت. که به معنای افزایش امنیت بالاتر و از بین بردن خطر خرابی است.

نقاط درد برای مبادلات غیرمتمرکز

خطرات امنیتی زنجیره عمومی

مبادلات غیرمتمرکز بر پایه زنجیره عمومی بنا شده است، که آن را در معرض خطرات امنیتی زنجیره عمومی قرار می‌دهد. اگر بتوان اطلاعات مربوط به زنجیره عمومی را دستکاری کرد. اطلاعات معاملات صرافی غیرمتمرکز غیرقابل اعتماد خواهد شد و هیچ گونه اطمینان امنیتی برای دارایی‌های کاربر وجود نخواهد داشت.

نقدینگی ناکافی

نقدینگی شاخص مهمی برای همه مبادلات است. نقدینگی بالاتر به معنای آسان‌تر انجام معاملات در بورس است. بسیاری از مبادلات غیرمتمرکز از لغزش قابل توجه معاملات رنج می‌برند – یعنی تفاوت بین قیمت محل سفارش و قیمت آخرین معامله – ناشی از نقدینگی ضعیف.

در حال حاضر، EtherDelta، ۰x Project و سایر صرافی‌های غیرمتمرکز معروف در بازار همه بر روی زنجیره‌های عمومی مانند Ethereum یا EOS ساخته شده‌اند. و شرایط عینی مانند پایگاه‌های کوچک کاربر و عمق ناکافی معاملات به موارد جدی تبدیل شده است که مانع توسعه آن‌ها می‌شود.

نتیجه گیری OKExChain

OKExChain مجموعه‌ای از زنجیره‌های عمومی منبع باز است که توسط OKEx برای کاربردهای بلاکچین ساخته شده است. این هدف برای ایجاد یک معماری امن و کارآمد DeFi طراحی شده است. که می‌تواند برای ایجاد یک مبادله غیرمتمرکز که دارای عملکردهای مبتنی بر جامعه و قوانین تجارت شفاف است. و به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را کنترل کنند، استفاده شود.

این تیم از Cosmos SDK و Tendermint برای ساخت OKExChain استفاده کرد. پروتکل ارتباطات بین بلاکچین، همراه با الگوریتم اجماع Tendermint که دارای قابلیت خاتمه فوری است. می‌تواند برای تحقق انتقال ارزش بین بلاکچین‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در آینده، ما می‌توانیم از Cosmos برای حل مسائل مربوط به گردش ارزش چند جهته با اضافه کردن پشتیبانی از زنجیر زنی ناهمگن استفاده کنیم.

OpenDEX به عنوان یک مبادله غیرمتمرکز باز و مبتنی بر اکوسیستم OKExChain، نه تنها بر چندین درد مهم که معاملات متمرکز با آن روبرو هستند. مانند خطرات نشت اطلاعات، اختلاس وجوه، سرقت و خرابی شبکه و تعداد محدود جفت‌های تجاری – غلبه می‌کند. مشکل نقدینگی ناکافی دیگر DEXهای موجود از طریق معرفی اپراتورهای DEX.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x