مقالات آموزشی

ارزش زمانی پول (TVM) چیست؟

مفهوم ارزش زمانی پول

ارزش زمانی پول (TVM) مفهوم آن این است که پولی که اکنون دارید به دلیل ظرفیت بالقوه درآمد آن در آینده بیش از مبلغ یکسان ارزش دارد. این اصل امور مالی، حاکی از آن است که به شرطی که پول بتواند سود کسب کند ، هر مقدار پول، هرچه زودتر دریافت شود ارزش بیشتری دارد. گاهی اوقات TVM به عنوان ارزش تخفیف دار فعلی نیز شناخته می شود.

درک ارزش زمانی پول (TVM)

ارزش زمانی پول از این ایده ناشی می شود که سرمایه گذاران منطقی ترجیح می دهند امروز پول دریافت کنند تا همان مقدار پول در آینده به دلیل پتانسیل رشد پول در مدت زمان معین. به عنوان مثال ، پول واریز شده به یک حساب پس انداز نرخ بهره مشخصی را بدست می آورد و بنابراین گفته می شود که از نظر ارزش افزوده است.

ارزش زمانی پول چقدر است؟

اگر مثل اکثر مردم هستید ، ترجیح می دهید 10 هزار دلار هم اکنون دریافت کنید. به هر حال، سه سال زمان طولانی برای انتظار است. چرا هر عاقلی می تواند پرداخت را به آینده موکول کند در حالی که اکنون می تواند همان مقدار پول را داشته باشد؟ برای بیشتر ما، گرفتن پول در زمان حال صرفاً غریزی است. بنابراین در ابتدایی ترین سطح، ارزش زمانی پول نشان می دهد که همه چیز برابر است ، به نظر می رسد اکنون پول داشته باشید تا دیرتر.

روشهای کلیدی ارزش زمانی پول

  • ارزش زمانی پول بر اساس این ایده است که مردم ترجیح می دهند امروز پول داشته باشند تا در آینده.
  • با توجه به اینکه پول می تواند سود مرکب کسب کند، در حال حاضر ارزش بیشتری دارد تا در آینده.
  • فرمول محاسبه ارزش زمانی پول ، پرداخت را اکنون، ارزش آینده، نرخ بهره و بازه زمانی در نظر می گیرد.
  • تعداد دوره های مرکب در طی هر بازه زمانی نیز تعیین کننده مهمی در ارزش زمانی فرمول پول است.

با ترجیح بیشتر سرمایه گذاران منطقی، فرض کنید شما این گزینه را دارید که بین دریافت 10،000 دلار اکنون در مقابل 10،000 دلار در مدت دو سال یکی را انتخاب کنید. منطقی است که تصور کنیم بیشتر افراد گزینه اول را انتخاب می کنند. علی رغم ارزش برابر در زمان پرداخت ، دریافت 10،000 دلار امروز به دلیل هزینه های فرصت مرتبط با انتظار، ارزش و کاربرد بیشتری نسبت به دریافت آن در آینده برای ذینفع دارد. چنین هزینه های فرصتی می تواند شامل سود بالقوه باشد که پول امروز دریافت شده و به مدت دو سال در یک حساب پس انداز نگهداری می شود.

فرمول ارزش زمانی پول

بسته به شرایط دقیق مورد نظر، ارزش زمانی فرمول پول ممکن است کمی تغییر کند. به عنوان مثال، در مورد پرداخت های سنوات یا ماندگاری، فرمول کلی دارای عوامل اضافی یا کمتری است. اما به طور کلی، اساسی ترین فرمول TVM متغیرهای زیر را در نظر می گیرد:

FV = ارزش آینده پول
PV = ارزش فعلی پول
من = نرخ بهره
n = تعداد دوره های ترکیب در سال
t = تعداد سالها

بر اساس این متغیرها، فرمول TVM این است:

(FV = PV x [1 + (i / n)] (n x t

مثالهای ارزش زمانی پول:

فرض کنید مبلغ 10،000 دلار برای یک سال با سود 10٪ سرمایه گذاری شود. ارزش آینده این پول:

FV = 10،000 دلار x [1+ (10٪ / 1)] ^ (1 x 1) = 11،000 $

فرمول همچنین می تواند برای یافتن ارزش مبلغ آینده در دلارهای فعلی تنظیم شود. به عنوان مثال ، ارزش 5000 دلار یک سال از امروز ، با سود 7 درصد ، این است:

PV = 5000 دلار / [1+ (7٪ / 1)] ^ (1 1 1) = 4،673 دلار

تأثیر دوره های مرکب بر ارزش آینده

تعداد دوره های ترکیب می تواند تأثیر شدیدی در محاسبات TVM داشته باشد. با توجه به مثال 10،000 دلاری بالا ، اگر تعداد دوره های ترکیب به سه ماهه ، ماهانه یا روزانه افزایش یابد ، محاسبات پایان یافته در آینده عبارتند از:

  • ترکیب سه ماهه: FV = $10,000 x [1 + (10% / 4)] ^ (4 x 1) = $11,038
  • ترکیب ماهانه: FV = $10,000 x [1 + (10% / 12)] ^ (12 x 1) = $11,047
  • ترکیب روزانه: FV = $10,000 x [1 + (10% / 365)] ^ (365 x 1) = $11,052

این نشان می دهد TVM نه تنها به نرخ بهره و افق زمانی بلکه به چند بار محاسبه ترکیبی در سال بستگی دارد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهیدسلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x