معرفی انواع ارز دیجیتال

یرن فایننس yearn finance چیست و چگونه کار می کند؟

آشنایی کامل با اکوسیستم Yearn.finance

پروتکل yearn.finance با نماد YFI که به صورت yEearn Finance هم شناخته می شود یکی از پروژه های غیرمتمرکز در فضای ارزهای دیجیتال است. یرن فایننس به عنوان یکی از پلتفرم های فضای دیفای (DEFI) شناخته می شود. در ادامه به توضیح مختصر این فضا برای درک بهتر یرن فایننس می پردازیم. همچنین با بررسی تاریخچه ی yEarn Finance تلاش می کنیم تا شناخت بهتری نسبت به آن بدست آوریم.

YFI یک رمز ERC-20 است که برای اداره پروتکل های اکوسیستم سالیانه مالی مورد استفاده قرار می گیرد. با تعامل با این پروتکل ها می توان رمزهای YFI را بدست آورد. حداکثر 30000 توکن YFI وجود دارد و هیچ ICO یا پیش استخراج وجود ندارد. شما می توانید با ارائه نقدینگی به یکی از سیستم عامل های yearn.finance ، رمزهای YFI را بدست آورید. آخرین رمز YFI در اکوسیستم در تاریخ 26 ژوئیه صادر شد.

Customize this widget

yearn.finance درحال ارائه عرضه جدیدی از نشانه های YFII وسیله ای برای تشویق بیشتر کاربران برای تأمین نقدینگی سالیانه است. YFII یک “چنگال” از YFI است و حداکثر میزان آن 60000 می باشد. کل توکن های YFII در طی 10 هفته به همان روشی که رمز اصلی YFI توزیع می شود است.

قیمت سه برابر بیت کوین

دیفای (Defi) چیست؟

«سرمایه گذاری غیر متمرکز» یا به اختصار دیفای، مفهومی کلی است که هرگونه خدمات مالی را بر روی بلاک چین های عمومی مانند بیت کوین و اتریوم (Ethereum) توصیف می‌کند. دیفای حتی تمامی فعالیت‌های عرضه‎ اولیه سکه (ICO) را که در فضای اتریوم اتفاق می افتد در بر می گیرد. برای شناخت بهتر دیفای می توانیم آن را با شبکه ی بیت کوین مقایسه کرده و بگوییم که هر دوی آن ها ابتدایی‌ترین سطح یک پروژه مالی غیر متمرکز هستند. وب سایتی به نام Hivemind تعریفی درباره ی دیفای ارائه کرده که می گوید آن یک پروتکل همتا به همتا در اوراکل است که اطلاعات دقیق را توسط یک بلاک چین جذب می کند تا کاربران بیت کوین بتوانند بر بازارهای پیش‌بینی نظارت داشته باشند. حال با شناخت فضای دیفای می توانیم به بررسی مفهوم yEarn Finance بپردازیم.

yEarn Finance به زبان ساده

Yearn.finance اکوسیستمی از پروتکل‌های ساخته شده در اتریوم است. هدف اصلی این اکوسیستم ساده کردن تعامل کاربر با پروتکل‌های محبوب دیفای (DeFi) و به حداکثر رساندن بازده درصد سالانه (APY) ارزهای دیجیتال که در دیفای سپرده گذاشته شده می باشد. به زبانی دیگر Yearn Finance در واقع یک پلتفرم فارم بهره بر روی بلاک چین اتریوم است. این پلتفرم با این هدف تأسیس شد که با استفاده از یک اکوسیستم متشکل از پروتکل‌های مختلف، سود سالیانه کاربرانی که قصد استفاده از فارم بهره را دارند را افزایش دهد. خوب است بدانید کل اکوسیستم yearn.finance از طریق توکن آن YFI توسعه و اداره می‌شود. پروتکل های مختلفی در اکوسیستم yearn.finance وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

پروتکل های Yearn Finance

محبوب ترین پروتکل این اکوسیستم همنام با خود آن است. کاری که این پروتکل انجام می دهد این است که به طور خودکار وجوه کاربر را بین پروتکل‌های اعطای وام دیفای مانند Compound ،Aave و Dydx برای به حداکثر رساندن APY منتقل می‌کند. ytrade.finance پروتکل بعدی yearn.finance می باشد که کار آن اعطای این امکان به کاربران است که با استفاده از لوریج ۱۰۰۰برابر، توسط استیبل کوین‌ها به ترید بلند و کوتاه مدت بپردازند. yliquidate.finance پروتکلی است که که از وام های فلش در Aave برای نقدینگی بودجه استفاده می‌کند. yswap.exchange واحدی است که کاربران می‌توانند از طریق آن به صورت دستی وجوه را به پروتکل‌های مختلف دیفای واریز کنند. و در نهایت iborrow.finance پروتکلی است که توکنیزه کردن بدهی‌ها در پروتکل‌های دیگر با کمک Aave را انجام می دهد تا بتوان از آن در پروتکل‌های دیگر دیفای استفاده کرد.

می توان گفت پیچیدگی درک شده سالیانه به دلیل کمبود اسناد موجود درباره پروتکل است. در واقع کارکرد ساعت در داخل yearn.finance در مقایسه با سایر پروژه های DeFi به راحتی قابل درک است.

yearn.finance بسته به اینکه کدام یک از دارایی های ثبات بلاک چین بالاترین APY را تولید می کند، وجوه پایدار کوین را بین Comound ، Aave و DyDx جابجا می کند. Yearn.finance در حال حاضر ازDAI ، USDC ، USDT ، TUSD و SUSD پشتیبانی می کند. از آنجا که yearn.finance تحت حاکمیت جامعه است، پروتکل های اعطای وام بین آنها و همچنین لیست ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده تغییر می کند و ممکن است به مرور تغییر کند.

مروری بر تاریخچه ی yEarn Finance

سازنده ی این اکوسیستم برنامه نویسی به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) می باشد. آندره که در ابتدا دانشجوی رشته ی حقوق بود به خواست خود تحصیلاتش در رشته ی حقوق را کنار گذاشت تا به فراگیری علوم کامپیوتری و برنامه نویسی بپردازد. او سپس برنامه علوم کامپیوتری را تنها در ۶ ماه به اتمام رساند و در حوزه فناوری مالی یا فین تک (FinTech) مشغول به کار شد. آشنایی آندره با دنیای رمزارزها و دفتر کل توزیع شده مقدمه ای شد برای تولد yEarn Finance. آندره کرونژ پس از مدتی به دیفای علاقه مند شد و به این فکر افتاد که از ظرفیت بالای استیبل کوین ها برای سوددهی در این حوزه استفاده کند. شهرت کرونژ با بازبینی‌هایی که روی کدهای پروژه‌های دیفای انجام می‌داد رقم خورد.

هدف پروژه

کرونژ به این نکته پی برده بود که استفاده از yield farming بسیار پیچیده است و پیش‌بینی می‌کرد که این پیچیدگی به مرور زمان بدتر نیز خواهد شد. از آنجا که تعداد بیشتری از مردم می‌خواستند از بسترهای مختلف وام دهی برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنند، ارزیابی اینکه آیا آنها واقعا سود کسب می‌کنند، سخت‌تر و دشوارتر شده است. به همین خاطر کرونژ تصمیم گرفت که باید محصول جدیدی را فراهم کند که روند این کار را ساده‌تر ‌کند و به هر کسی امکان دهد بجای اینکه به طور دستی بین پلتفرم‌ها انتخاب کند، نتیجه استفاده از yield farming را ببینند. کرونژ معتقد است که yEarn Finance امن ترین پروتکل دیفای خواهد بود. او برای تضمین این موضوع ادعا کرد اولین کسی است كه بودجه خود را در آن قرار داده و آخرین نفری خواهد بود كه بودجه خود را از آن خارج می‌كند.

آشنایی با نحوه ی کار این اکوسیستم

yearn.finance بسته به اینکه کدام استخر دارایی استیبل کوین‌ها بالاترین APY را تولید می‌کند، آنها را بین Compound ، Aave و DyDx جابجا می‌کند. از آنجا که yearn.finance تحت اداره انجمن‌های آن است، پروتکل‌های اعطای وام بین آن و همچنین لیست ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده، ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.هنگامی که یک کاربر استیبل کوین خود را در yearn.finance سپرده گذاری می‌کند، آن توکن به مقدار معادل توکن Y تبدیل می‌شود. این توکن جدید به عنوان “توکن بهینه yield” ​​شناخته شده و می‌توان از آنها برای کسب توکن‌ YFI استفاده کرد. Yearn.finance، بودجه اصلی واریز شده به پروتکل را می‌گیرد و به طور خودکار آن را بین استخر‌های کامپوند، Aave و DyDx با بالاترین بازده جا‌به‌جا می‌کند. این پروتکل همچنین مقداری کمی کارمزد دریافت می‌کند که وارد استخرهای آن شده و تنها در دسترس دارندگان توکن آن YFI قرار می‌دهد.

نقش قوانین حاکمیتی در اکوسیستم yEarn Finance

منظور از قوانین حاکمیتی در این اکوسیستم این است که هر توکن YFI برابر با یک رای است. پیشنهادات مربوط به اکوسیستم yearn.finance فقط درصورتی ارائه می شود که ۳۳ درصد دارندگان توکن‌های YFI با آن موافقت کنند. اگر این حداقل نیاز برآورده شود، در صورت مخالفت بیش از ۲۵ درصد دارندگان YFI، آن پیشنهاد می‌تواند وتو شود. حداقل ۵۰ درصد دارندگان این طرح باید برای قبول شدن پیشنهادات در رای‌گیری شرکت کرده باشند. تنها دارندگان YFI که می توانند رای دهند، آنهایی هستند که توکن‌های BPT خود را در استخر حاکمیت yGov واریز کرده‌اند. شاید به همین دلیل است که کرونژ از این سیستم حاکمیتی به عنوان “متا حاکمیت” یاد می کند؛ زیرا برای بدست آوردن آن نه تنها باید این توکن را داشته باشید بلکه، با واریز دارایی‌های خود در حدود نیمی از پروتکل‌های DeFi که با این اکوسیستم در تعامل هستند، خود را در معرض خطرقرار دهید.

معرفی بیشتر YFI

YFI توکنی است که در اکوسیستم yEarn Finance برای حاکمیت پروتکل ها استفاده می شود. توکن‌های YFI را می توان با شرکت در این پروتکل‌ها به دست آورد. حداکثر ۳۰۰۰۰ توکن YFI برای عرضه وجود دارد و هیچ ICO یا روش دیگری برای بدست آوردن آن وجود ندارد. شما می توانید با فراهم کردن نقدینگی در یکی از پلتفرم‌های این اکوسیستم توکن YFI را بدست آورید. آخرین توکن آن در تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۲۰ وارد اکوسیستم شد. درحال حاضر برای تشویق بیشتر کاربران به فراهم کردن نقدینگی برای پلتفرم‌ها، توکن YFII عرضه شده است. YFII یک فورک از YFI بوده و تعداد ۶۰۰۰۰ توکن از وجود دارد. کل توکن‌های YFII در طی 10 هفته به همان روشی که YFI توزیع می‌شده است، توزیع می‌شود.

چندین راه برای بدست آوردن YFI و YFII

سه راه برای به دست آوردن توکن های YFI و YFII وجود دارد. اولین راه این است که شما توکن‌های yCRV (توکن‌های بدست آمده از پلتفرم Curve) را واردyGov (استخرهای حاکمیت پلتفرم yearn) کنید و در ازای آن توکن YFI دریافت کنید. دومین راه وارد کردن توکن‌ها DAI و YFI به نسبت ۹۸ به ۲ درصد در استخرهای پروتکل بالانسر برای تبدیل کردن آنها به توکن بال BAL (توکن پلتفرم بالانسر) است. این توکن‌های بال بدست آمده از این طریق وارد yGov (استخرهای حاکمیت این پلتفرم) می‌شوند و در مقابل آن توکن YFI به شما پرداخت می‌شود. و اما سومین راه، وارد کردن ترکیبی از توکن‌های yCRV و YFI به بالانسر در ازای دریافت BPT (توکن‌های استخرهای بالانسر) که مانند راه دوم توکن‌های بدست آمده از این طریق وارد yGov شده و در مقابل آن توکن YFI به شما پرداخت می‌شود.

ذخیره و نگهداری توکن

کیف پول هایی که از دارایی های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می کنند برای ذخیره و نگهداری توکن های YFI مناسب می باشند. پیشنهاد ما برای شما این است که از کیف پول های سخت افزاری مانند Trezor ، Ledger یا Keepkey استفاده کنید. زیرا امنیت بالای این والت ها خیال شما را از بابت توکن هایتان راحت خواهد کرد. چنانچه می خواهید توکن های خود را سریع معامله کنید و تمایلی به صرف هزینه ی زیاد بابت کیف پول های سخت افزاری ندارید می توانید از کیف پول های نرم افزاری استفاده کنید. از کیف پول های نرم‌افزاری قابل اعتبار برای توکن YFI میتوان از کیف پول اتمیک (موبایل/دسکتاپ)، کیف پول Exodus (موبایل/دسکتاپ) و Coinomi (موبایل) نام برد.

حرف پایانی

توکن YFI و اکوسیستم yEarn Finance طراحی قدرتمندی دارد و توانسته محبوبیت زیادی نیز بدست آورد. هر تغییری در این پروتکل با ارائه پیشنهاد و رأی‌گیری به شکل درون زنجیره‌ای انجام می‌شود. بنابراین شما با داشتن اطلاعات کافی و جامع از دیفای می توانید از طریق این پروتکل به کسب درآمد بپردازید.

اگر در مورد خرید این توکن سوال دارید در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید؟

2.3 3 آراء
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مهستیی
مهستیی
2 ماه قبل

وقت شما بخیر
ممکن است راجع به نحوه ی افتتاح حساب راهنمایی فرمایید؟
تشکر

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x